Podejrzany incydent na OKX. Giełda zrekompensuje straty poniesione przez posiadaczy ich tokena | Wiadomości | CrypS.

Podejrzany incydent na OKX. Giełda zrekompensuje straty poniesione przez posiadaczy ich tokena

Jacek Walewski

Na początek dnia dobra wiadomość: giełda kryptowalut OKX zrekompensuje straty użytkownikom, którzy 23 stycznia stracili na flash crashu tokena OKB. Co jednak dokładnie zaszło wczoraj na tej platformie?


  • Na giełdzie OKX doszło do flash crashu tokena OKB,
  • Firma obiecała jednak, że zrekompensuje osobom, które są stratne przez gwałtowny spadek, utracone środki.

Krach na OKX

We wtorek około godziny 9:00 czasu GMT cena tokena OKB ma OKX spadła o 48%: z poziomu 46,80 USD do 25,10 USD. Jakby tego było mało wszystko trwało niecałe 15 minut. Co ciekawe, niemal chwilę po flash crashu doszło do odbicia i w momencie publikacji tego tekstu cena tokena wynosi ok. 48 USD.

Co jednak dokładnie się stało? Sprawę wyjaśniła sama giełda.

Po osiągnięciu poziomu 48,36 USD następowała sukcesywnie likwidacja wielu dużych pozycji na dźwigni

– napisali pracownicy OKX.

Ponadto wpływ rynku spowodował spadek ceny waluty [tokena], co jeszcze bardziej spowodowało likwidację zastawionych pożyczek, transakcji lewarowych i transakcji walutowych, co ostatecznie spowodowało spadek ceny w krótkim czasie do 25,1 USDT

– dodali.

Chwilowe załamanie kursu OKB na giełdzie OKX. Źródło: TradingView

Spokojnie, wszystko wam oddamy!

Giełda zobowiązała się też do „pełnego zrekompensowania użytkownikom dodatkowych strat spowodowanych anormalną likwidacją”. Szczegółowy plan rekompensat ma zostać ogłoszony jeszcze w tym tygodniu.

Do tego ma dojść kontrola mechanizmów likwidacyjnych, by zapobiec takim sytuacją, jak ta dot. OKB.

W tle działo się jednak wiele innych zjawisk, jakie mogły wprowadzić inwestorów w nerwowość. Tego samego dnia na rynku kryptowalut zarejestrowano bowiem duże wahania kursów poszczególnych aktywów.

Doszło do spadku wyceny bitcoina. Dziś 1 BTC kosztuje nieco ponad 40 000 USD, ale wczoraj spadł poniżej tego progu. W skali doby zdrożał o niecały 1%. W ciągu 7 dni cena spadła o 6%.

Jaki był powód spadków? Po pierwsze, to standardowa korekta. Po drugie: giełda kryptowalut FTX sprzedała akcje GBTC (ETF-u Grayscale) o wartości prawie 1 miliarda USD. Doprowadziło to do ogólnej korekty. Ether potaniał przez tydzień o 12% i dziś za 1 ETH płaci się na rynku tylko 2237 USD.

Jeżeli hossa na rynku będzie się nadal rozwijać, obecne spadki mogą przejść do historii jako świetna okazja zakupowa. Oczywiście dziś nie ma pewności, czy korekta nie zostanie pogłębiona.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.