Państwa kupują bitcoina teraz, póki jest jeszcze tani – mówi Changpeng Zhao
Znany influencer ze świata kryptowalut udostępnił w sieci nagranie z założycielem giełdy Binance, który podczas swojego wystąpienia na konferencji Token2049 opowiadał o tym, jak wygląda adopcja bitcoina na szczeblu krajowym.
- Coraz więcej krajów przymierza się do stworzenia własnej rezerwy bitcoina, aby podążyć śladem Stanów Zjednoczonych.
- Changpeng Zhao doradza kilku państwom w tym procesie. Jak zauważył, Europa wciąż pozostaje daleko w tyle za resztą.
Gorączka bitcoina nabiera rozkwitu
Adopcja największej z kryptowalut na tle krajowym postępuje coraz bardziej. Większość państw nie chce pozostawać daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi, które posiadają w swojej rezerwie około 200 tys. bitcoinów.
Należy jednak pamiętać, że są to środki pochodzące z wielu rekwizycjach, a nie bezpośrednich zakupów przez organy rządowe, jak np. w przypadku Salwadoru. Innym przykładem jest Bhutan, który również posiada spore ilości BTC, które w dodatku sam wykopał. Dodatkowo kupuje również altcoiny.
Założyciel i były dyrektor generalny giełdy Binance – Changpeng Zhao – działa w porozumieniu z wieloma krajami w charakterze doradcy, jak przeprowadzić utworzenie tego typu rezerw. Podczas panelu dyskusyjnego „What Europe can learn from the US and Bhutan” opowiedział, jak wygląda to z jego perspektywy.
Jak zauważył, w momencie, gdy Stany Zjednoczone zaczęły przechowywać bitcoina jako oficjalną rezerwę, inne gospodarki zaczęły odczuwać presję, by działać w podobny sposób.
Im później to zrobią, tym droższe będą ich kryptowaluty. W przypadku większości krajów kwota wyjściowa nie jest tak duża jak w Ameryce
– stwierdził.
Kto kupuje, a z kim nie ma dyskusji?
Chociaż rząd Chińskiej Republiki Ludowej oficjalnie nigdzie tego nie ogłosił, to wiele mówi się o tym, że mimo oficjalnego zakazu handlu bitcoinem w tym państwie, od jakiegoś czasu władze Państwa Środka pracują nad stworzeniem takiej rezerwy.
Zhao współpracuje na tym polu między innymi z rządem Kirgistanu, który jest dodatkowo dość mocno zainteresowany wykorzystaniem technologii blockchain.
Założyciel największej na świecie giełdy kryptowalut wskazuje także na obszary Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie podejście pro-bitcoinowe jest zauważalne gołym okiem.
Przykładem tego jest firma inwestycyjna z Abu Zabi – MGX – która wykorzystała stablecoina powiązanego z Donaldem Trumpem – USD1 – do zainwestowania 2 miliardów dolarów w Binance.
Jak jednak na tym tle wypada Europa? Niestety bardzo słabo, a wręcz nijak.
Nie widzę Europy w tej dyskusji. Czarnogóra jest w rzeczywistości dość pro-krypto. Prowadziliśmy aktywny dialog z premierem i jest on bardzo postępową osobą, liderem. Ale poza Czarnogórą nie mam żadnego innego, trochę brakuje jej na mapie
– stwierdził Zhao.
Nie da się zaprzeczyć, że działania Unii Europejskiej dążą do zahamowania innowacji na Starym Kontynencie, a regulowanie branży kryptowalut tak naprawdę prowadzi do zabicia jej podstawowych fundamentów i zacieśniania kontroli nad wszystkimi użytkownikami. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
