Panama idzie w ślady Salwadoru. Chce uczynić kryptowaluty metodą płatności | Wiadomości | CrypS.

Panama idzie w ślady Salwadoru. Chce uczynić kryptowaluty metodą płatności

Maciej Żerelik
panama kryptowlauty

Członek panamskiej niezależnej partii opozycyjnej Bancada Independiente wprowadził pro-kryptowalutowy projekt ustawy do panamskiego Kongresu. Jego celem jest uregulowanie kryptowalut jako metody płatności i uczynienie kraju „kompatybilnym z blockchainem, aktywami kryptowalutowymi i Internetem”.

Panama idzie w ślady Salwadoru

Salwador dopiero wczoraj uczynił Bitcoina prawnym środkiem płatniczym. Dziś Panama złożyła w Kongresie ustawę, która ma uczynić kryptowaluty legalnym środkiem płatniczym dla celów cywilnych, handlowych i podatkowych. Kongresmen Silva napisał na Twitterze.

Dążymy do tego, aby Panama stała się krajem kompatybilnym z blockchainem, aktywami kryptowalutowymi i internetem. Ma to potencjał, aby stworzyć tysiące miejsc pracy, przyciągnąć inwestycje i uczynić rząd przejrzystym.

Zgodnie z dokumentem, nowe przepisy pozwoliłyby legalnym podmiotom „swobodnie używać kryptowalut, w tym BTC i ETH jako środka płatniczego dla każdej operacji cywilnej lub handlowej, która nie jest zabroniona przez system prawny Republiki Panamy.”

Ponadto, Panama za pomocą blockchaina chce przenieść wszystkie publiczne rejestry do łańcucha oraz zdigitalizować akty legislacyjne i administracyjne.

Delikatne różnice

W przeciwieństwie do prawa Salwadoru, które wymaga od firm akceptacji Bitcoin jako środka płatniczego, nowe przepisy Panamy – jeśli zostaną uchwalone – nie sprawią, że akceptacja kryptowalut będzie obowiązkowa. Zamiast tego, obywatele i firmy będą miały swobodę wyboru.

Jednak podobnie jak Salwadorczycy, Panamczycy będą mogli płacić podatki, opłaty i inne zobowiązania za pomocą kryptowaluty. Chociaż kraj ten nie ma banku centralnego ani oficjalnie narzuconej waluty krajowej, Panamczycy używają dolara amerykańskiego od czasów porozumienia monetarnego Taft-Arias z 1904 roku.

panama kryptowlautyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.