PeckShield ostrzega przed 55 potencjalnymi scamami na BSC | Wiadomości | CrypS.

PeckShield ostrzega przed 55 potencjalnymi scamami na BSC

Zerelik Maciej
scam

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem PeckShield opublikowała listę 50 potencjalnych krypto scamów zbudowanych na Binance Smart Chain.

Po przeanalizowaniu smart kontraktów 55 tokenów na wczesnym etapie rozwoju, prowadzonych przez anonimowe zespoły, PeckShield wykrył złośliwe funkcje, które pozwalają administratorom emitować nieograniczoną liczbę tokenów, tworzyć czarne listy kont i blokować posiadaczom możliwość sprzedaży.

W związku z tym doszedł do wniosku, że projekty te mogą wykonać tak zwany „rug pull” na swoich inwestorach. „Rug pull” to popularny termin używany do opisania exit scamu, w którym zespół porzuca projekt lub sprzedaje tokeny na giełdach i znika z funduszami inwestorów.

Scenariusz honeypot

PeckShield wymienił zidentyfikowane przez siebie projekty w czwartkowym tweecie. Firma podkreśliła, że ich smart kontrakty są zaprojektowane w taki sposób, że użytkownicy mogą kupić tokeny, ale nie sprzedać. W ten sposób tworzy się tzw. scenariusz „honeypot”. Tokeny, które wykorzystują mechanizm honeypot, zazwyczaj zwiększają swoją wartość, ponieważ inwestorzy kupują je, nie będąc świadomym, że nie są w stanie upłynnić swoich pozycji. Twórca tokena może wtedy przeprowadzić rug pull i zniknąć z funduszami.

W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka scamów wykorzystujących tą strategię. Jednym z najgłośniejszych przypadków był projekt oparty na hitowym serialu Netflixa – Squid Game. Stworzył on token o nazwie SQUID na Binance Smart Chain. W ciągu kilku dni jego wartość wzrosła o tysiące procent, po czym spadła do zera, gdy zespół wycofał się z rynku, wyłudzając około 12 milionów dolarów.

Dobrą wiadomością jest to, że 54 z 55 zgłoszonych projektów nie ma aktywnych użytkowników. Jeden token używający symbolu TRUMP ma pewną aktywność on-chain i około 29 500 dolarów płynności na PancakeSwap. Posiada także około 271 hodlerów i odnotował wolumen obrotu w wysokości 144 860 dolarów w ciągu ostatniego tygodnia.

scam
reklama
reklama