Oto pięta achillesowa bitcoina, która daje przewagę dolarowi | Wiadomości | CrypS.

Oto pięta achillesowa bitcoina, która daje przewagę dolarowi

Autor: Partnerzy
bitcoin

Na całym świecie z bitcoina (BTC) korzysta już niemal 500 milionów ludzi, realizujących setki tysięcy transakcji każdego dnia. I chociaż najstarsza kryptowaluta przeżywa obecnie renesans swej popularności, to jej masową akceptację w kwestii globalnych płatności na całym świecie ciągle blokuje jedna istotna kwestia: skalowalność.


Jak pokazuje najnowszy raport analityków giełdy kryptowalut Binance, istnieje jednak coraz więcej rozwiązań, które w przyszłości mają rozwiązać ten problem.

Płacenie BTC stało się w przeciągu 2 lat sześciokrotnie droższe

Bitcoin z całą pewnością nie ma sobie równych przy bardzo dużych transferach międzynarodowych, pozwalając wykonać je zdecydowanie szybciej i przy marginalnych kosztach, w porównaniu do tradycyjnego systemu bankowego.

Gdy w grę wchodzą jednak niewielkie, codzienne płatności, sytuacja wygląda już zgoła inaczej. Jeszcze w 2022 roku przeciętna wartość transakcji w sieci BTC wynosiła 1,5 USD, rosnąc do 4,2 USD w 2023 i osiągając średnią wartość 9,5 USD w pierwszej połowie 2024 roku.

Przy takich kosztach transakcyjnych – wynikających z obciążenia sieci i wysokiej ceny samego bitcoina – ponownie staje się on nieatrakcyjny jako alternatywa dla dolara czy złotówki podczas codziennych zakupów.

Słowem klucz jest tutaj wspomniana we wstępie “skalowalność”, czyli ograniczenie przepustowości i liczby transakcji, które bitcoin jest w stanie przetworzyć w danym czasie.

Chociaż pojawiają się rozwiązania mające zwalczać problem, to nowe funkcje bitcoina, takie jak Ordinals lub Runes, mocno obciążają sieć.

Opłaty transakcyjne bitcoin
Średnia opłata transakcyjna w sieci BTC wzrosła z 1,5 dol. w 2022 r. do 9,4 dol. w 2024 r. Źródło: Binance Research

Bitcoin potrzebuje rozwiązań L2

Sposobem na poradzenie sobie z problemem skalowalności, co widać doskonale na przykładzie konkurencyjnej sieci Ethereum, jest wprowadzenie rozwiązań L2  (Layer 2), czyli dodatkowej, drugiej warstwy wspomagającej działanie głównego blockchaina.

Chociaż BTC już z takowych korzysta, to stanowią one jak na razie krople w morzu potrzeb. Jak podaje Binance Research, są one warte około 2 miliardy USD, stanowiąc zaledwie 0,13% całej sieci.

Znaczenie rozwiązań Bitcoin L2 będzie cały czas rosło. Jak już podkreślaliśmy, opłaty transakcyjne w sieci BTC są znacznie wyższe niż w ciągu ostatnich kilku lat, podczas gdy jego mempool jest coraz bardziej obciążony

– komentuje zespół analityków Binance.

Obiecującym kierunkiem mogą być również “ZkEVM rollups”, które cieszą się sporą popularnością w sieci Ethereum. Pozwalają na szybsze i tańsze przetwarzanie transakcji, wykonując obliczenia poza łańcuchem.

Bitcoinowa wersja o nazwie BitVM została zaprezentowana pod koniec grudnia 2023 i cały czas znajduje się w powijakach. Zdaniem Binance Research, warto jednak obserwować jej rozwój jako jednego z głównych – obok sieci L2 – sposobów rozwiązania problemów skalowalności bitcoina.

W zeszłym roku na bitcoine dokonano 152 milionów transakcji. Jeśli chcemy, aby co najmniej 2% światowej populacji, tj. 160 milionów ludzi, dokonało 10 transakcji BTC rocznie, otrzymujemy 1,6 miliarda transakcji

– podsumowuje Binance Research, pokazując, że przy obecnej wydajności BTC, jest to niemożliwe.

bitcoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.