Oszust ICO przyznał się do wyłudzenia 7 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Oszust ICO przyznał się do wyłudzenia 7 mln USD

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
creepy hacker - mask - blue face

Oszuści nadal nękają branżę kryptowalutową, ponieważ większość ludzi jest wciąż nieświadoma tego czym są kryptowaluty i jak działają. Jednym z najbardziej kwitnących sektorów kryptowalut, który upodobali sobie oszuści były ICO. Jeden z takich oszustów wyłudził ponad 7 milionów dolarów, wykorzystując do tego celu nieuczciwie uzyskane pożyczki.

Zgodnie z ogłoszeniem Departamentu Sprawiedliwości USA (DoJ) z 20 kwietnia, 24-letni mieszkaniec Nowego Jorku Justin Cheng, przyznał się do pozyskania tej sumy za pomocą fałszywych wniosków kredytowych i wprowadzania w błąd inwestorów w ICO z 2018 roku. Oszust miał wydać zgromadzone środki na osobiste wydatki, w tym luksusowy apartament, nowego Mercedesa i Rolexa.

Według komunikatu DoJ, Cheng, znany również jako “Justin Jung”, złożył kilka wniosków o pożyczkę. Dołączył do nich sfałszowane dokumenty podatkowe i zarobkowe. Jego aplikacja zawierała sfałszowaną dokumentację pracowników, którzy w firmach Chenga mieli zarabiać 1,5 miliona dolarów miesięcznie.

Na liście pracowników znajdowały się jednak takie nazwiska jak współprowadzący program “Good Morning America” oraz nieżyjący już “były trener futbolu amerykańskiego Penn State”.

Poza złożeniem wniosków w pięciu różnych bankach, Cheng wysłał również wnioski do programów rządowych – Paycheck Protection Program oraz Economic Injury Disaster Loan.

W końcu Chengowi udało się uzyskać dla swoich nieistniejących pracowników wartą 7 milionów dolarów zapomogę, którą przeznaczył na osobiste wydatki, takie jak Rolex wart 40 tysięcy dolarów, czynsz za mieszkanie warte 17 tysięcy dolarów miesięcznie oraz Mercedesa z 2020 roku. Według amerykańskiej prokurator Audrey Strauss:

Cheng skłamał SBA i kilku bankom na temat własności swoich firm, liczby zatrudnionych osób i tego, jak zostaną wykorzystane wszelkie wpływy z pożyczek, używając w tym procesie podrobionych i fałszywych dokumentów. Cheng wydał znaczną część pieniędzy na osobiste luksusowe przedmioty.

Oszustwo ICO

Cheng przyznał się również do winy za prowadzenie fałszywego ICO w okresie od sierpnia do października 2018 roku. Nakłaniał on inwestorów do udziału w ICO dla swojej firmy Alchemy Coin Technology Limited, wprowadzając ich w błąd fałszywymi oświadczeniami na temat finansów firmy, a także gotowości platformy. DoJ stwierdza:

Inwestycje te zostały uzyskane poprzez istotnie fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia i zaniechania dotyczące dostępu Alchemy Coin do kapitału, wykorzystania wpływów inwestorów, gotowości produktu jego rzekomej platformy pożyczkowej peer-to-peer opartej na blockchain, a także rejestracji jego tokenów w ramach pierwotnej oferty monet.

Wydanie wyroku na Chenga zostało ustalone na 3 sierpnia przez sędziego okręgowego Alison J. Nathan. Grozi mu do 80 lat pozbawienia wolności.

creepy hacker - mask - blue facereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.