Oszuści stworzyli fałszywe tokeny. Jeden z nich zarobił 52 tys. w 20 minut | Wiadomości | CrypS.

Oszuści stworzyli fałszywe tokeny. Jeden z nich zarobił 52 tys. w 20 minut

Maciej Żerelik
defi

Wczoraj, twórca Yearn Finance (YFI) Andre Cronje tweetował o swoim nowym produkcie pożyczkowym Deriswap. Grupa oszustów wykorzystała sytuację i popularność projektu. Jednemu z nich udało się zarobić 53 000 dolarów w mniej niż 30 minut.

Cronje jest postrzegany w kryptowalutowych kręgach jako świetny deweloper z dotykiem Midasa. Hype i „uczciwa” premiera (oraz wyjątkowo niska podaż na poziomie 30 000 sztuk) sprawiły, że cena jego pierwszego projektu, YFI, wzrosła z poniżej 30 dolarów w lipcu do 42 000 dolarów we wrześniu. W rezultacie, w kolejnych projektach Cronje, takich jak sieć Keep3r, czy nieistniejący już Eminence, pojawiły się nadzieje na szybkie zyski, choć nie były one w pełni przetestowane.

Dziś Cronje wypuścił na rynek tylko produkt, a nie token. Ta taktyka nie powstrzymała jednak oszustów przed niemal natychmiastowym emitowaniem fałszywych tokenów „DWAP” na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap. W ten sposób chcieli oni przyciągnąć niczego nie świadomych inwestorów.

Emitowanie tokenów na Uniswap jest łatwe. Każdy może stworzyć swój własny token, lub parę handlową z innym tokenem (zazwyczaj Ethereum lub stablecoinem jak Tether) i dostarczyć płynność do obu stron, aby uruchomić pulę. Po utworzeniu nowego rynku, mogą dołączyć do niego kupujący i sprzedający.

53 tys. dolarów w 20 minut

Dzisiaj, po premierze Deriswap oszuści stworzyli fałszywe tokeny DWAP, dostarczyli do puli Uniswap 72,4 ETH, przeprowadzili kilka transakcji, przyciągnęli łatwowiernych inwestorów i 20 minut później opuścili pulę wyjmując z niej około 162,3 ETH. Dzięki temu udało im się zgarnąć 90,1 ETH, warte w tym momencie ponad 53 tys dolarów.

Przestępcy wysłali nawet nielegalne tokeny DWAP na adres kontraktu „yearn:deployer”, aby uczynić ich emisję bardziej wiarygodną. Jest to kontrakt kontrolowany przez Cronje. Na jego podstawie dokonuje on aktualizacji w Yearn Finance:pula dwap

Od tego czasu stworzono ponad 30 puli DWAP na Uniswapie. Każda z nich przyciągnęła naiwnych inwestorów, grabiąc z nich kilka ETH. Co ciekawe jeszcze dziś rano projekt Deriswap nawet nie istniał.

 

defireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.