Oszuści przejęli 1,6 mln USD w kryptowalutach poprzez filmy na YouTube. W 3 dni | Wiadomości | CrypS.

Oszuści przejęli 1,6 mln USD w kryptowalutach poprzez filmy na YouTube. W 3 dni

Mariusz Przepiórka
scamy giveaway btc wciąż popularne na youtube

Kryptowalutowe oszustwa wciąż przynoszą przestępcom spore dochody. Wcześniej schemat działania opierał się na fałszywych kontach na Twitterze, ale po ulepszeniu mechanizmów ochronnych platformy oszuści przenieśli się na YouTube.


Widzowie filmów na YouTube są zachęcani do przekazywania kryptowalut do portfeli oszustów, z obietnicą otrzymania w zamian podwójnej kwoty. Wszystkie takie transmisje promują łącze do fałszywej strony internetowej, która ma pokazać odwiedzającym mechanizm stojący za fałszywą darowizną (tzw. giveaway scam).

Fałszywy Vitalik Buterin

W okresie od 16 do 18 lutego 2022 roku eksperci ds. ochrony przed ryzykiem cyfrowym (DRP) firmy Group-IB wykryli 36 fałszywych transmisji na YouTube, które obiecywały zyskowne inwestycje w kryptowaluty. Były to filmy znanych entuzjastów kryptowalut wycięte z legalnych materiałów i zmontowane w celu stworzenia fałszywych. W jednym przypadku oszuści wykorzystali nazwisko Vitalika Buterina, twórcy Ethereum.

Kanały YouTube, które oferują tematyczne materiały, zwykle mają nazwy związane z kluczowym prelegentem danej transmisji. Przykładowo jeśli w danym materiale występuje Vitalik Buterin, najprawdopodobniej nazwa kanału będzie zawierać Ethereum. Aby przyciągnąć ruch, oszuści wykorzystują popularne tagi i słowa kluczowe związane z branżą kryptowalutową.

W większości przypadków omawiano głównie kryptowaluty takie jak bitcoin, ethereum i ripple. Czasami w transmisji wyświetlane były kody QR z linkami do portfeli kryptowalutowych. Badania nad tym oszustwem wykazały, że adresy portfeli kryptowalutowych wymienianych na fałszywych stronach internetowych były czasami zmieniane lub aktualizowane.

Często kilka nazw domen zawierało jeden i ten sam adres portfela kryptowalutowego. W sumie eksperci Group-IB wykryli ponad 30 portfeli kryptowalut wykorzystywanych w tym schemacie. Najpopularniejszą kryptowalutą wykorzystywaną przez oszustów w ramach tego schematu jest ethereum. W ciągu trzech dni (od 16 do 18 lutego 2022) we wszystkich wykrytych portfelach kryptowalutowych, kontrolowanych przez oszustów, przeprowadzono łącznie 281 transakcji na kwotę ponad 1 680 000 USD.

Infrastruktura oszustów

Analizując materiały wideo, które promowały fałszywe inwestycje, eksperci pozyskali łącza do 29 stron internetowych zawierających wskazówki, jak podwoić inwestycje. Niezależnie od wykorzystywanej kryptowaluty, wszystkie tego typu strony internetowe zostały zaprojektowane według tego samego schematu: oszuści podszywają się pod znanego entuzjastę kryptowalut, projekt lub całą branżę kryptowalutową, ogłaszają warunki promocji i publikują krótkie FAQ, adres portfela kryptowalutowego, na który uczestnicy mają przelać swoje środki oraz sekcję z fałszywymi przykładami udanych transakcji.

Pomimo tego, że schematy oszustw są stosowane od dawna i opierają się na prostych technikach, nadal są one skuteczne. Fakt, że wciąż działają, może mieć swoje źródło w napływie niedoświadczonych użytkowników kryptowalut, którzy nie zetknęli się jeszcze z tego rodzaju scamami, a to właśnie na takich potencjalnych ofiarach oszuści skupiają się najbardziej.

scamy giveaway btc wciąż popularne na youtubereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.