Złośliwe oprogramowanie na oficjalnej stronie Monero | Ostrzeżenie | CrypS.

Złośliwe oprogramowanie na oficjalnej stronie Monero

Mariusz Przepiórka

ostrzeżenie kryptowaluty scam Zagrożenia

Zespół deweloperów kryptowaluty Monero (XMR) w jednym ze swoich wpisów zamieszczonych na Reddit poinformował, że oprogramowanie, które można było ściągnąć z oficjalnej strony internetowej waluty zostało zaatakowane. W efekcie przez mniej więcej 24 godziny istniało zagrożenie, że użytkownicy mogą utracić swoje krypto aktywa.

Według przekazanych informacji zagrożenie polegało na tym, że skróty plików binarnych nie pokrywały się z oczekiwanymi skrótami. Profesjonalny śledczy ukyrwający się pod Nickiem Serhack na portalu GitHub potwierdził, że złośliwe pliki binarne mogą kraść kryptowaluty podając własny przykład, w którym po 9 godzinach od ściągnięcia pliku w jednej transakcji stracił zawartość całego portfela.

Skróty plików to nieodwracalne funkcje matematyczne, które służą do generowania alfanumerycznych ciągów, które ulegają zmianie po dokonaniu zmian w pliku. W społecznościach Open Source popularną praktyką jest ściąganie i przechowywanie skrótów na oddzielnych serwerach. Dzięki temu użytkownicy mogą wygenerować skrót z pliku, który ściągnęli i sprawdzić, czy pokrywa się z oczekiwanym. Jeśli skrót jest inny, wówczas plik mógł być zamieniony, prawdopodobnie na złośliwy wariant.

ostrzeżenie kryptowaluty scamreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.