Organizator piramidy finansowej skazany na 10 lat więzienia | Wiadomości | CrypS.

Organizator piramidy finansowej skazany na 10 lat więzienia

Mariusz Przepiórka
Chen z USFIA skazany na więzienie Cyberprzestępczość

Sąd stanu Kalifornia wymierzył karę 10 lat pozbawienia wolności Steve’owi Chenowi. Skazany był założycielem niesławnej piramidy finansowej Gemcoin, która oszukała dziesiątki tysięcy inwestorów.

Gemcoin był jednym z kryptowalutowych projektów, który kusił inwestorów obietnicą wysokich zysków. Skazany 63-latek prowadził US Fine Investment Arts (USFIA) i promował swój projekt, twierdząc, że kryptowaluty mają oparcie w kamieniach szlachetnych wydobywanych przez jego firmę i można nimi obracać na platformie USFIA.

Mężczyźnie udało się w ten sposób oszukać około 70 tysięcy inwestorów z całego świata, którzy skuszeni wizją wysokich zysków wpłacili Chenowi około 147 mln USD. Proceder trwał od roku 2013 do roku 2015. W trakcie procesu Steve Chen przyznał się do zarzutu unikania podatków oraz do zarzutu oszustwa.

Chen wpadł przez zaległe podatki

Prokuratorzy zainteresowali się oszustem, gdy w roku 2014 zadeklarował roczny dochód w wysokości 138 tysięcy USD. W rzeczywistości jednak w tamtym roku zarobił 4,8 mln USD. Oprócz kary pozbawienia wolności sąd stanu Kalifornia nałożył na niego obowiązek spłaty 1 885 094 USD z tytułu zaległych zobowiązań podatkowych. Ponadto władze uznały, że prowadzona przez Chena USFIA jest zwykłą piramidą finansową i projektem funkcjonującym na zasadzie marketingu wielopoziomowego.

W toku postępowania jeden z przedstawicieli FBI przyznał, że Steve Chen kusił ofiary z całego świata tworząc złudzenie inwestycji w modne produkty kryptowalutowe oraz stosując dynamiczną taktykę marketingową. Wyrok w sprawie przestępstw popełnionych przez Chena jest prawomocny, ale sąd w Kalifornii będzie jeszcze prowadził sprawę dotyczącą zwrotu środków należących do oszukanych inwestorów. Oprócz zarzutów kryminalnych Chenowi wytoczono również proces cywilny, w którego efekcie w roku 2017 zapłacił amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) 71 mln USD. Ponadto zgodził się zwrócić pieniądze ofiar oraz zamknąć swoje firmy.

Chen z USFIA skazany na więzienie