Organizator piramidy finansowej skazany na 10 lat więzienia | Wiadomości | CrypS.

Organizator piramidy finansowej skazany na 10 lat więzienia

Mariusz Przepiórka
Chen z USFIA skazany na więzienie

Sąd stanu Kalifornia wymierzył karę 10 lat pozbawienia wolności Steve’owi Chenowi. Skazany był założycielem niesławnej piramidy finansowej Gemcoin, która oszukała dziesiątki tysięcy inwestorów.

Gemcoin był jednym z kryptowalutowych projektów, który kusił inwestorów obietnicą wysokich zysków. Skazany 63-latek prowadził US Fine Investment Arts (USFIA) i promował swój projekt, twierdząc, że kryptowaluty mają oparcie w kamieniach szlachetnych wydobywanych przez jego firmę i można nimi obracać na platformie USFIA.

Mężczyźnie udało się w ten sposób oszukać około 70 tysięcy inwestorów z całego świata, którzy skuszeni wizją wysokich zysków wpłacili Chenowi około 147 mln USD. Proceder trwał od roku 2013 do roku 2015. W trakcie procesu Steve Chen przyznał się do zarzutu unikania podatków oraz do zarzutu oszustwa.

Chen wpadł przez zaległe podatki

Prokuratorzy zainteresowali się oszustem, gdy w roku 2014 zadeklarował roczny dochód w wysokości 138 tysięcy USD. W rzeczywistości jednak w tamtym roku zarobił 4,8 mln USD. Oprócz kary pozbawienia wolności sąd stanu Kalifornia nałożył na niego obowiązek spłaty 1 885 094 USD z tytułu zaległych zobowiązań podatkowych. Ponadto władze uznały, że prowadzona przez Chena USFIA jest zwykłą piramidą finansową i projektem funkcjonującym na zasadzie marketingu wielopoziomowego.

W toku postępowania jeden z przedstawicieli FBI przyznał, że Steve Chen kusił ofiary z całego świata tworząc złudzenie inwestycji w modne produkty kryptowalutowe oraz stosując dynamiczną taktykę marketingową. Wyrok w sprawie przestępstw popełnionych przez Chena jest prawomocny, ale sąd w Kalifornii będzie jeszcze prowadził sprawę dotyczącą zwrotu środków należących do oszukanych inwestorów. Oprócz zarzutów kryminalnych Chenowi wytoczono również proces cywilny, w którego efekcie w roku 2017 zapłacił amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) 71 mln USD. Ponadto zgodził się zwrócić pieniądze ofiar oraz zamknąć swoje firmy.

Chen z USFIA skazany na więzienie
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.