Organizacje przestępcze i mafia coraz częściej sięgają po kryptowaluty | Wiadomości | CrypS.

Organizacje przestępcze i mafia coraz częściej sięgają po kryptowaluty

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
obywatel Rosji został skazany na 8 lat pozbawienia wolności za udział w skomplikowanym procederze wykradania wrażliwych danych osobowych

Według Włoskiej Dyrekcji Antymafijnej (DIA) cytowanej przez Zeit Online, grupy mafijne i organizacje przestępcze coraz częściej sięgają po kryptowaluty.

Wszystkie organizacje przestępcze, w tym te o charakterze mafijnym, są zainteresowane wykorzystaniem tych instrumentów w swojej działalności

– powiedział dla Zeit Online rzecznik DIA. Ze względu na osobiste bezpieczeństwo, nie ujawniono tożsamości.

DIA opublikowała niedawno raport dotyczący przestępczości zorganizowanej we Włoszech w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 roku, czyli w ostatnim okresie, dla którego dostępne są dane. Można w nim przeczytać:

Ndrangheta, najsilniejszy i najpotężniejszy syndykat przestępczy w kraju, coraz bardziej przyzwyczaja się do nowoczesnych narzędzi, takich jak kryptowaluty i dark net.

W raporcie dodano, że kryptowaluty są wykorzystywane do anonimowego płacenia za syntetyczne narkotyki, takie jak ecstasy czy LSD. Oczywiście, nie jest to pierwszy raz, kiedy kryptowaluty i darknet są wykorzystywane w celach przestępczych. Jednak w 2020 r. sprzedawcy w ciemnej sieci zarobili więcej pieniędzy niż kiedykolwiek wcześniej.

Kryptowaluty i darknet

Raport Chainalysis z grudnia 2020 r. wykazał, że podczas gdy liczba darknetowych rynków maleje, podczas pandemii znacznie zwiększały one swoje przychody.

Podczas gdy całkowity dochody z rynku darknetu przekroczył już sumy z 2019 r., ogólna liczba zakupów, a prawdopodobnie także klientów, znacznie spadła, chociaż pozostałe zakupy dotyczą wyższych wartości.

Rosnące przychody pochodziły z kryptowalut, takich jak m.in. Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin i Tether. Jest to więc potwierdzenie słów włoskiej dyrekcji antymafijnej.

Ingo Fiedler, współzałożyciel Blockchain Research Lab, sugeruje, że nielegalne wykorzystanie kryptowalut coraz bardziej staje się domeną jedynie wyspecjalizowanych przestępców – takich jak grupy mafijne i zorganizowane organizacje przestępcze opisane przez DIA.

Tylko najbardziej wyrafinowani mogą już teraz zacierać swoje ślady. To uniemożliwia małym dilerom udział w rynku i powstaje naturalna tendencja do mniejszej liczby, ale większych dilerów na tych rynkach

– powiedział Fiedler dla portalu Decrypt w grudniu.

obywatel Rosji został skazany na 8 lat pozbawienia wolności za udział w skomplikowanym procederze wykradania wrażliwych danych osobowychreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.