OpenAI publikuje e-maile, które Elon Musk wymieniał z Samem Altmanem. CEO Tesli hipokrytą? | Wiadomości | CrypS.

OpenAI publikuje e-maile, które Elon Musk wymieniał z Samem Altmanem. CEO Tesli hipokrytą?

Karolina Zawodnik

Firma stojąca z ChatGPT – OpenAI – opublikowała e-maile wysyłane pomiędzy członkami swojego zarządu a Elonem Muskiem. Wynika z nich, że wspomniany przedsiębiorca chciał przekształcić ją w podmiot nastawiony głównie na zysk.


  • Liderzy OpenAI przedstawili e-maile wymieniane z Elonem Muskiem, z których wynika, że przedsiębiorca ten początkowo był nastawiony głównie na zyski,
  • W niedawnym pozwie skierowanym przeciwko OpenAI, przedsiębiorca ten uznał, iż firma ta odbiega od swojej misji bycia organizacją open source i non profit.

OpenAI publikuje e-maile wymieniane z Muskiem

5 marca br. na oficjalnym blogu należącym do OpenAI ukazał się wpis, którego współautorami są liderzy tego przedsiębiorstwa – Sam Altman, Ilya Sutskever, Greg Brockman, John Schulman i Wojciech Zaremba. Podzielili się oni faktami na temat zamiarów swojej firmy oraz relacji z Elonem Muskiem.

Najnowsze działanie jest następstwem pozwu złożonego 29 lutego br. przez dyrektora generalnego Tesli przeciwko przedsiębiorstwu stojącym za ChatGPT. Ma on związek z rzekomym naruszeniem pierwotnej umowy dot. udostępnienie przełomowych rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji „publicznie” w ramach wielomiliardowego partnerstwa z Microsoftem.

Pozew złożony przez Elona Muska wzywa OpenAI do powrotu do swojej pierwotnej wizji bycia firmą open source. Jednocześnie żąda on podjęcia działań zapobiegających wykorzystaniu AI w celach zarobkowych.

W poście opublikowanym na blogu przez liderów OpenAI stwierdzono natomiast, że wspomniany przedsiębiorca przewodził wczesnym wysiłkom mającym na celu pozyskanie dodatkowych funduszy od inwestorów.

Okazuje się, iż zakładając tę firmę Greg i Sam początkowo planowali zebrać 100 mln dol., Elon Musk upierał się zaś przy większej kwocie rzędu nawet 1 mld dol.

W początkowej fazie działalności status OpenAI, jako organizacji non-profit stanowił przeszkodę w pozyskiwaniu funduszy od inwestorów. Z tego powodu założyciele OpenAI i Elon Musk postanowili stworzyć podmiot „nastawiony na zysk”. CEO Tesli chciał również „większościowego kapitału i stanowiska dyrektora generalnego”.

Rozbieżne wizje

Przedstawiciele OpenAi zaznaczyli, iż nie mogli oni zgodzić się z propozycjami Elona Muska.

Co więcej, uznali, że posiadanie absolutnej kontroli nad OpenAI przez jakąkolwiek osobę jest sprzeczne z jej misją. Przedsiębiorca ten sugerował również możliwość połączenia tej firmy z Teslą. Pozew przeciwko OpenAI wzbudził niepokój wśród obserwatorów branży o potencjalny upadek. Niektórzy uznali, iż przedsiębiorstwo to może pójść w ślady startupów tj. WeWork.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.