ONZ: Fed wywoła globalną recesję, jeśli będzie dalej podnosił stopy | Wiadomości | CrypS.

ONZ: Fed wywoła globalną recesję, jeśli będzie dalej podnosił stopy

Maciej Żerelik
onz

Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) opublikowała w poniedziałek raport. Ostrzega w nim, że polityka monetarna i fiskalna banków centralnych zagraża światowej gospodarce. Zwłaszcza podwyżki stóp procentowych w USA spowodują zmniejszenie przyszłych dochodów krajów rozwijających się o 360 mld dolarów.


Kryzys w krajach rozwijających sie

Według raportu, UNCTAD przewiduje spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego do 2,5% w 2022 roku i 2,2% w 2023 roku. Będzie to kosztować planetę 17 bilionów dolarów – ponad 20% jej dochodów. Stopy wzrostu dla gospodarek rozwijających się zejdą poniżej 3%, co organizacja nazywa „niewystarczającym dla zrównoważonego rozwoju.”

Twierdzi również, że podwyżki stóp procentowych „uderzają najmocniej w biednych”. Przy tym aż 90 krajów rozwijających się odnotuje osłabienie swoich walut względem dolara w 2022 roku. Ponad jedna trzecia z tych krajów osłabiła się o ponad 10% w okresie od stycznia do lipca. Przy czym kraje takie jak Argentyna i Turcja straciły odpowiednio 23% i 31%. W raporcie czytamy:

Silniejszy dolar pogarsza sytuację, podnosząc ceny importu w krajach rozwijających się. Konsekwencje są niszczące dla ubogich na całym świecie, zwłaszcza w czasach stagnacji płac dla większości pracowników.

Funt brytyjski znacznie osłabił się w stosunku do dolara w zeszłym miesiącu. W pewnym momencie spadł nawet do 1,07 USD, zanim odzyskał 1,13 USD kilka dni później. Pomimo niedźwiedziego rynku kryptowalut, nawet Bitcoin radził sobie lepiej niż większość walut fiat w stosunku do dolara w trzecim kwartale.

Biorąc pod uwagę okoliczności, UNCTAD ostrzega, że powszechny „kryzys zadłużenia” w krajach rozwijających się jest „realnym ryzykiem”. Koszty obsługi długu w różnych krajach wzrosły znacznie powyżej 20% dochodów rządowych. W przypadku Somalii jest to aż do 96,8%.

Jakie jest rozwiązanie?

UNCTAD ma jednak rozwiązanie potencjalnych kryzysów finansowych. Agencja zaleciła międzynarodowym instytucjom finansowym rozszerzenie zakresu redukcji zadłużenia i płynności na kraje rozwijające się. Wezwano również banki centralne w krajach rozwijających się do „odwrócenia kursu” i „uniknięcia pokusy” stosowania jeszcze wyższych stóp procentowych w celu stłumienia rosnących cen. Zaawansowane gospodarki, powinny „unikać środków oszczędnościowych”. Rebeca Grynspan, sekretarz generalny UNCTAD powiedziała:

Jest jeszcze czas, aby cofnąć się z krawędzi recesji. Jest to kwestia wyborów politycznych i woli politycznej. Ale obecny kierunek działań krzywdzi najbardziej wrażliwych, zwłaszcza w krajach rozwijających się, i grozi przechyleniem świata w stronę globalnej recesji.

Dyrektor UNCTAD Richard Kozul-Wright zasugerował również, że podnoszenie stóp procentowych może nie być faktycznym rozwiązaniem problemu inflacji. Zamiast tego proponuje, aby decydenci stosowali bardziej „ukierunkowane środki”, takie jak „strategiczna kontrola cen” i opodatkowanie nadzwyczajnych zysków.

W lipcu Stany Zjednoczone odnotowały drugi z rzędu kwartał ujemnego wzrostu PKB, co w oczach wielu osób oznacza techniczną recesję.

onzreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.