OneCoin próbuje odbudować wizerunek fałszywymi recenzjami | Wiadomości | CrypS.

OneCoin próbuje odbudować wizerunek fałszywymi recenzjami

Michał Misiura
onecoin - wielomiliardowa piramida finansowa

Badacze bezpieczeństwa z Digital Forensic Research Lab (DFRLab) poinformowali o okryciu setek fałszywych recenzji na portalach TrustPilot i Quora. Wszystkie pojawiły się w październiku zeszłego roku. 

Nowe pozytywne recenzje zaczęły przybywać w momencie, gdy OneCoin był jednym z głównych tematów w mediach. Proces Konstantina Ignatova, spekulacje na temat zaginionej Ruji oraz ponad 4 mld wyłudzonych dolarów skutecznie przyciągnęły uwagę dziennikarzy na całym świecie. Zainteresowanie OneCoin objawiało się nie tylko w branżowych mediach.

Po intensyfikacji działań służb wydawało się, że SCAM jest już martwy i się nie podniesie. Mimo to najwyraźniej znalazł się ktoś, kto stwierdził, że wciąż można na nim zarobić i zainwestował w ocieplanie wizerunku.

Według raportu DFRLab, OneCoin otrzymał w październiku 579 recenzji na TrustPilocie, z czego aż 80% czyli 400 komentarzy, oceniało go na maksymalne 5 gwiazdek. Czy popularny portal z recenzjami w żaden sposób nie weryfikuje tego kto dodaje na niego opinie?

październikowy wzrost pozytywnych recenzji OneCoina
Październikowy wzrost „zadowolonych klientów” OneCoina na TrustPilot, źródło DFRLab

Badacze z DRFLab stwierdzili, także że wzrost ciepłych wypowiedzi na temat OneCoina, dotyczył również portalu Quora. Projekt zbierający pytania i odpowiedzi na temat różnych marek, miał u siebie kilku aktywnych promotorów SCAMu.

OneCoin to jedna z największych piramid finansowych w historii. Skalę oszustwa szacuje się na ponad 4 mld dolarów, chociaż niektórzy podają 4 mld euro. Trzeba jednak zaznaczyć, że faktyczna kwota jest w tym momencie niemożliwa do oszacowania i może być wyższa. Charyzmatyczna twarz oszustwa – bułgarska bizneswoman dr. Ruja Ignatova, zniknęła w 2017 roku, gdy na całym świecie zaczęły podnosić się coraz śmielsze głosy, że OneCoin to oszustwo. Jest poszukiwana do tej pory.

Z okazji tematu newsa zaznaczamy, że my weryfikujemy wszystkie recenzje :). Zapraszamy do ich zostawiania w rankingu giełd CrypS.

Pełny raport autorstwa Digital Forensic Research Lab

onecoin - wielomiliardowa piramida finansowa
reklama
reklama