Ojciec i syn byli fanami "Breaking Bad". Obaj trafili do więzienia za handel za pomocą BTC | Wiadomości | CrypS.

Ojciec i syn byli fanami „Breaking Bad”. Obaj trafili do więzienia za handel za pomocą BTC

Jacek Walewski
Kryptowaluty Breaking Bad

Pewien 30-parolatek chciał zarobić dodatkowe pieniądze. I udało się! W efekcie posiadał majątek o wartości 9138 bitcoinów. Problem w tym, że obejrzał wszystkie sezony „Breaking Bad” o jeden raz za dużo. O co dokładnie chodzi? Zachęcamy do lektury!


  • Ryan Farace zajmował się produkcją Xanaxu. Tabletki sprzedawał w darknecie w zamian za bitcoiny,
  • We procederze pomagał mu jego ojciec. Obaj zostali skazani na więzienie.

„Breaking Bad” w realnym świecie

Zaczniemy trochę od końca. 72-letni mieszkaniec Maryland, Joseph Farace, został właśnie skazany na 19 miesięcy więzienia federalnego za pomoc swojemu synowi, Ryanowi Farace (lat 38) w wypraniu środków, jakie ten otrzymał w wyniku sprzedaży leków w darknecie. Sam Ryan został wcześniej skazany na 54 miesiące więzienia federalnego, a następnie dwa lata nadzorowanego zwolnienia.

38-latek, prawdopodobnie fanatyczny fan kultowego serialu „Breaking Bad”, zajmował się produkcją i dystrybucją tabletek alprazolamu, czyli popularnego Xanaxu. Lek sprzedawał – oczywiście bez recepty – w darknecie w zamian za bitcoiny.

Xanax to lek pomagający zwalczać dolegliwości lękowe i działający uspokajająco, który jest wykorzystywany w psychiatrii. Jest powszechnie stosowany, ale można go kupić tylko za okazaniem recepty.

Proceder Farece’a wzięły pod lupę różne organy ścigania, w tym Urząd ds. Walki z Narkotykami, Urząd Skarbowy (oddział do prowadzenia dochodzeń kryminalnych) i lokalne wydziały policji.

W wyniku śledztwa na jaw wyszło, że Ryan Farace, znany w sieci pod pseudonimem „XANAXMAN”, otrzymał ponad 9138 bitcoinów właśnie w zamian za tabletki Xanaxu, które sprzedawał w darknecie.

Prał bitcoiny będąc w więzieniu

Ryan trafił do więzienia w październiku 2019 r. Twierdził jednak, że nie miał dostępu do bitcoinów, jakie zarobił dzięki nielegalnej działalności. Postanowił wyprać cyfrowe środki. Jak nie trudno zgadnąć, by po wyjściu na wolność żyć iście po królewsku.

W całym procederze pomógł mu jego ojciec, Joseph. I tak, wszystko działo się, gdy 30-parolatek jadał obiady w więziennej kantynie i opalał w kratkę. Jak to możliwe? Komunikował się ze swoim tatą za pomocą przemyconego do więzienia telefonu. Instruował go, jak prać cyfrowe aktywa.

Ostatecznie jednak agenci federalni odkryli proceder i przejęli część bitcoinów. Stało się to w 2021 r. Wartość rynkowa BTC w tym momencie wynosiła ok. 150 mln USD. Obaj mężczyźni muszą oddać teraz wszystkie BTC władzom.

Kryptowaluty Breaking Badreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.