Ograniczenie płatności krypto w unijnym projekcie ustawy

Ograniczenie płatności krypto w unijnym projekcie ustawy

Anna Sutowicz
euro

Jeden artykuł wprowadzony przez Parlament Europejski do projektu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy dla komercyjnych płatności kryptowalutowych zirytował europejski przemysł aktywów cyfrowych.


Parlament Europejski dodał artykuł do projektu unijnego rozporządzenia dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy wprowadzający ograniczenia w komercyjnych płatnościach kryptowalutowych. Takie informacje podaje The Block. Przepisy są obecnie w fazie negocjacji i mogą ulec zmianie. Politycy mogą mieć jednak nadzieję na to, że zakazując płatności powyżej progu 1 000 euro (1 070 dolarów) od nieuregulowanych dostawców usług płatniczych kryptowalut działających w UE – zamkną lukę dla transakcji niemożliwych do śledzenia.

Ograniczenia w płatnościach kryptowalutowych

Projekt parlamentarnej wersji ustawy z 15 marca sugeruje, że tylko transfery dokonywane z licencjonowanego przez UE dostawcy usług kryptowalutowych, w ramach wkrótce egzekwowanych ram Markets in Crypto-Assets (MiCA), będą mogły przekroczyć kwotę równą 1 000 euro (1 070 dolarów). Zastąpiło to pierwotny limit transakcji do i z adresów self-hosted, które zamiast tego zostały nazwane obszarem wysokiego ryzyka w ramach ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Zgodnie z projektem handlowcy nie powinni akceptować płatności powyżej proponowanych limitów na kryptowaluty. Nie powinni także przyjmować więcej niż 5 000 euro (5 400 dolarów) w gotówce.

Takie podejście nie jest neutralne technologicznie, faworyzuje scentralizowanych dostawców usług – [dostawców usług w zakresie aktywów kryptowalutowych, jak są one nazywane w MiCA] – i zniechęca samoobsługowe portfele do badania i rozwijania rozwiązań – napisał w oświadczeniu zespół odpowiedzialny za regulacje w organizacji non-profit typu open source blockchain, Iota.

Ograniczenia dotyczące komercyjnego wykorzystania adresów self-hosted w Europie “doprowadzą do tego, że inne jurysdykcje wygrają na stracie Unii Europejskiej” twierdzi Mariana de la Roche Wills, ekspert do spraw regulacji w Iota.

euroreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.