Europol aresztuje 10 cybeprzestępców za kradzież 100 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Europol aresztuje 10 cybeprzestępców za kradzież 100 mln USD

Konrad Juszczyk
Europol aresztuje 10 cybeprzestępców za kradzież 100 mln USD Cyberprzestępczość

Oszuści, którzy za pomocą „SIM swapingu” ukradli 100 mln USD w kryptowalutach, zostali aresztowani przez Europol.

Wielka kradzież

Europol, czyli ogólnoeuropejska agencja policyjna, pomogła w aresztowaniu 10 cyberprzestępców, którzy wyprowadzili łącznie ponad 100 milionów dolarów w walutach cyfrowych przy użyciu techniki wymiany kart SIM (tzw. „SIM swaping”). Technika ta jest wykorzystywana przez hakerów do uzyskiwania kontroli nad telefonem ofiary, a następnie manipulowania aplikacjami lub innymi danymi osobowymi. Europol skategoryzował tę taktykę jako jeden z największych trendów ostatnich lat w cyberprzestępczości.

Sami przestępcy ponoć uzyskiwali dostęp do telefonów, następnie zmieniali hasła w aplikacjach i wypłacali środki z kont. Po włamaniu posiadali również dostęp do danych osobowych, w tym do kontaktów zsynchronizowanych z kontami online. Przechwytywali również konta w mediach społecznościowych, aby publikować treści i wysyłać wiadomości podszywając się pod ofiary.  

W oficjalnym komunikacie prasowym podano, że sprawcy celowali w celebrytów, znanych oraz wpływowych internautów, gwiazdy sportu, muzyków i ich rodziny w Stanach Zjednoczonych.

Ataki zorganizowane przez ten gang przestępczy wymierzone były w tysiące ofiar w roku 2020. Uważa się, że przestępcy ukradli ponad 100 milionów dolarów w kryptowalutach po nielegalnym uzyskaniu dostępu do ich telefonów.  – stwierdził Europol.

Złożoność dochodzenia

Aresztowania nastąpiły po całorocznym dochodzeniu prowadzonym we współpracy władz Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Belgii, Malty i Kanady. Europol koordynował międzynarodowe operacje w całej Europie. Ostatnie osiem aresztowań miało miejsce po złapaniu dwójki przestępców, jednego na Malcie, a drugiego w Belgii. Śledztwo rozpoczęte zostało wiosną 2020 roku i ujawniło ono, w jaki sposób sieć złożona z dziesięciu przestępców współpracowała, aby uzyskać dostęp do numerów telefonów ofiar i przejąć kontrolę nad ich aplikacjami lub kontami poprzez zmianę haseł.

Poza samoświadomością oraz wiedzą na temat SIM swapingu, który został wyjaśniony w powyższym tweecie, Europol zaleca również, aby:

  • Aktualizować na bieżąco oprogramowanie swoich urządzeń
  • Nie odpowiadać na podejrzane e-maile, ani nie rozmawiać przez telefon z osobami, które proszą o podanie Twoich danych osobowych 
  • Ograniczyć ilość danych osobowych, które udostępniasz online 
  • Wykorzystywać uwierzytelnianie dwuskładnikowe w usługach online
  • Jeśli to możliwe, nie łączyć swojego numeru telefonu z poufnymi kontami online
Europol aresztuje 10 cybeprzestępców za kradzież 100 mln USD