Europol aresztuje 10 cybeprzestępców za kradzież 100 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Europol aresztuje 10 cybeprzestępców za kradzież 100 mln USD

Konrad Juszczyk
Europol aresztuje 10 cybeprzestępców za kradzież 100 mln USD

Oszuści, którzy za pomocą „SIM swapingu” ukradli 100 mln USD w kryptowalutach, zostali aresztowani przez Europol.

Wielka kradzież

Europol, czyli ogólnoeuropejska agencja policyjna, pomogła w aresztowaniu 10 cyberprzestępców, którzy wyprowadzili łącznie ponad 100 milionów dolarów w walutach cyfrowych przy użyciu techniki wymiany kart SIM (tzw. „SIM swaping”). Technika ta jest wykorzystywana przez hakerów do uzyskiwania kontroli nad telefonem ofiary, a następnie manipulowania aplikacjami lub innymi danymi osobowymi. Europol skategoryzował tę taktykę jako jeden z największych trendów ostatnich lat w cyberprzestępczości.

Sami przestępcy ponoć uzyskiwali dostęp do telefonów, następnie zmieniali hasła w aplikacjach i wypłacali środki z kont. Po włamaniu posiadali również dostęp do danych osobowych, w tym do kontaktów zsynchronizowanych z kontami online. Przechwytywali również konta w mediach społecznościowych, aby publikować treści i wysyłać wiadomości podszywając się pod ofiary.  

W oficjalnym komunikacie prasowym podano, że sprawcy celowali w celebrytów, znanych oraz wpływowych internautów, gwiazdy sportu, muzyków i ich rodziny w Stanach Zjednoczonych.

Ataki zorganizowane przez ten gang przestępczy wymierzone były w tysiące ofiar w roku 2020. Uważa się, że przestępcy ukradli ponad 100 milionów dolarów w kryptowalutach po nielegalnym uzyskaniu dostępu do ich telefonów.  – stwierdził Europol.

Złożoność dochodzenia

Aresztowania nastąpiły po całorocznym dochodzeniu prowadzonym we współpracy władz Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Belgii, Malty i Kanady. Europol koordynował międzynarodowe operacje w całej Europie. Ostatnie osiem aresztowań miało miejsce po złapaniu dwójki przestępców, jednego na Malcie, a drugiego w Belgii. Śledztwo rozpoczęte zostało wiosną 2020 roku i ujawniło ono, w jaki sposób sieć złożona z dziesięciu przestępców współpracowała, aby uzyskać dostęp do numerów telefonów ofiar i przejąć kontrolę nad ich aplikacjami lub kontami poprzez zmianę haseł.

Poza samoświadomością oraz wiedzą na temat SIM swapingu, który został wyjaśniony w powyższym tweecie, Europol zaleca również, aby:

  • Aktualizować na bieżąco oprogramowanie swoich urządzeń
  • Nie odpowiadać na podejrzane e-maile, ani nie rozmawiać przez telefon z osobami, które proszą o podanie Twoich danych osobowych 
  • Ograniczyć ilość danych osobowych, które udostępniasz online 
  • Wykorzystywać uwierzytelnianie dwuskładnikowe w usługach online
  • Jeśli to możliwe, nie łączyć swojego numeru telefonu z poufnymi kontami online
Europol aresztuje 10 cybeprzestępców za kradzież 100 mln USDreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.