Od teraz w pekińskim metrze zapłacisz cyfrowymi juanami | Wiadomości | CrypS.

Od teraz w pekińskim metrze zapłacisz cyfrowymi juanami

Konrad Juszczyk
Od teraz w pekińskim metrze zapłacisz cyfrowymi juanami

Pekińska usługa transportu kolejowego akceptuje od wczoraj cyfrowe juany za przejazdy metrem dzięki integracji z Chińskim Bankiem Przemysłowo-Handlowym. Aby podkreślić istotę tego wydarzenia, trzeba powiedzieć o tym, że każdego dnia z transportu metrem korzysta około 10 milionów obywateli Pekinu.

Płatności cyfrowymi juanami w pekińskim metrze

Zgodnie z wczorajszym ogłoszeniem, pekińskie metro uruchomiło pilotażowy program umożliwiający pasażerom dostęp do 24 linii metra i czterech podmiejskich stacji kolejowych za pomocą cyfrowego juana (e-CNY). Odpowiednią decyzję podjęły władze miasta stolicy Chin. Z opcji mogą korzystać mieszkańcy metropolii, którzy zarejestrowali się za pośrednictwem aplikacji mobilnej Chińskiego Banku Przemysłowo-Handlowego (ICBC).

Trzeba pobrać aplikację mobilną, która jest połączona z kontem bankowym, aby uzyskać dostęp do usługi. – powiedział rzecznik sieci transportu kolejowego w Pekinie

Trzeba jednak podkreślić, że miasto Suzhou we wschodnich Chinach było pierwszym miastem, które zaczęło akceptować płatności w e-CNY za przejazdy metrem, wyprzedzając Pekin o 1 dzień z uruchomieniem usługi. Można przypuszczać, że był to test na małą skalę przed uruchomieniem usługi w stolicy Chin, ponieważ w Suzhou za pomocą e-CNY można jeździć tylko jedną linią.

rozkład pekińskiego metra
Mapa metra w Pekinie

W połowie czerwca Chiny udostępniły funkcję umożliwiającą użytkownikom zamianę cyfrowych juanów na gotówkę (i na odwrót) w ponad 3000 bankomatach w Pekinie. Chiny testują cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) na wszystkie możliwe sposoby, aby jak najszybciej wprowadzić ją do obiegu. W planach rządu chińskiego jest oficjalne wprowadzenie e-CNY do czasu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku, które odbędą się w Pekinie.

Od teraz w pekińskim metrze zapłacisz cyfrowymi juanami
reklama
reklama