Nvidia najcenniejszą spółką na giełdzie! | Wiadomości | CrypS.

Nvidia najcenniejszą spółką na giełdzie!

Nvidia jest obecnie najcenniejszą spółką notowaną na giełdzie. Tym samym wyprzedziła Microsoft i Apple.


  • Nvidia stała się najcenniejszą spółką, która jest notowana na giełdzie. Wyprzedziła innych gigantów – Apple i Microsoft.
  • Firma dostarcza na rynek AI około 80% chipów.

Nvidia zyskuje dzięki AI

Nvidia zyskuje dziś niesamowicie dzięki rewolucji AI. Firma dostarcza bowiem do centrów danych sztucznej inteligencji aż 80% chipów.

To ostatnie sprawiło, że firmą zainteresowali się inwestorzy. Ta ma dziś w efekcie kapitalizację rynkową na poziomie 3,34 biliona USD. Oznacza to pewną przewagę nad innymi zawodnikami wagi ciężkiej: Microsoftem (3,32 biliona) i Apple (3,29 biliona USD).

Jako ciekawostkę dodajmy, że ta ostatnia firma została uznana za pierwszą spółkę, która jest warta więcej niż bilion USD (mowa o wartości rynkowej, a nie kapitalizacji na giełdzie).

W chwili pisania tego tekstu akcje Nvidii wyceniane są na nieco ponad 135 USD. To cena po podziale akcji 10 do 1, który wszedł w życie w czerwcu. Przed podziałem akcje spółki były notowane po cenie około 1200 USD.

Decyzja o podziale akcji została podjęta, by papiery wartościowe Nvidii trafiły na indeks Dow Jones Industrial Average, który jest indeksem ważonym i preferuje spółki z tanimi akcjami.

Od (niemal) zera do bohatera

Nvidia powstała w 1991 roku. Początkowo zajmowała się produkcją kart graficznych do gier wideo. Tyle że dziś zyskuje głównie dzięki rewolucji technologicznej dot. AI.

Ma za sobą też etap szału na jej produkty związanego z modą na kopanie kryptowalut. Jej chipy można bowiem wykorzystywać i w tym celu.

Dziś z produktów Nvidii korzystają m.in. OpenAI, Google, Amazon i Microsoft.

Nvidia wygenerowała w pierwszym kwartale tego roku przychody z samych centrów danych w wysokości 22,6 miliarda USD. Wyniki te skłoniły założyciela i dyrektora generalnego Nvidii, Jensena Huanga, do potwierdzenia, że ​​firma będzie co roku wypuszczać nowe chipsety sztucznej inteligencji. Zapewne firma będzie chciała w pełni wykorzystać trend związany z AI.

Szał na AI wpływa też na rynek kryptowalut. Niektórzy uważają, że część kapitału, który mógłby krążyć po kryptowalutowym parkiecie, trafia dziś do sektora sztucznej inteligencji.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.