Nowe regulacje kryptowalutowe w Hiszpanii i na Cyprze | Wiadomości | CrypS.

Nowe regulacje kryptowalutowe w Hiszpanii i na Cyprze

Mariusz Przepiórka
hiszpania chce wiedzieć o kryptowalutach obywateli

Unia Europejska ogłosiła, że wyznaczy Europejski Bank Centralny (EBC), Bank Hiszpanii i hiszpańską Krajową Komisję Rynku Papierów Wartościowych (CNMV) do nadzorowania działań związanych z kryptowalutami. Według Cinco Dias, trzy wskazane instytucje uzyskają uprawnienia regulacyjne w kraju na podstawie poprawionego projektu MiCA, czyli unijnej dyrektywy regulującej rynki kryptowalutowe.

Oczekuje się, że orzeczenie będzie gotowe pod koniec tego roku lub na początku 2022 roku. Zgodnie z nim, platformy kryptowalutowe lub emitenci wirtualnych walut będą musieli posiadać biura w UE i krajowe licencje. Projekt obejmuje również giełdy kryptowalutowe, które będą musiały ponownie złożyć wniosek o licencję, dostosować się do nowych wytycznych i podlegać nadzorowi trzech wyznaczonych organów.

Niedawno hiszpański parlament zagłosował za przyjęciem prawa, które wymaga od Hiszpanów zgłaszania swoich zagranicznych udziałów kryptowalutowych w deklaracjach podatkowych. Według hiszpańskiego rządu, nowy przepis jest zgodny z obecnymi warunkami panującymi na rynkach kryptowalutowych. Dodatkowo, posiadacze kryptowalut powinni ujawnić wszystkie swoje transakcje za pomocą odpowiedniego formularza podatkowego.

CySEC zaostrza wymagania wobec spółek

Zmiany w przepisach wprowadza również Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC), która wydała dyrektywę dotyczącą rejestracji i warunków działania dostawców usług związanych z kryptowalutami. Zgodnie z wytycznymi, opublikowanymi jak dotąd tylko w języku greckim, organ nadzoru wyszczególnił szereg procedur, których należy przestrzegać, aby spełnić niedawną transpozycję środków wprowadzonej przez UE dyrektywy AMLD5 w celu zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Opłaty CySEC za rejestrację dostawców, którzy chcą ubiegać się o licencję na podstawie nowych wytycznych miałyby wynosić 10 000 EUR, a opłaty za odnowienie licencji 50 000 EUR. Zmiany obejmują również zarządy firm, które teraz miałyby składać się z czterech członków (2 dyrektorów wykonawczych, 2 niewykonawczych). Ponadto warunkiem rejestracji będą także wymagania, takie jak dobra reputacja, odpowiednie systemy i procedury, odpowiednie polityki bezpieczeństwa i zalecenia dotyczące wynagrodzeń określone przez CySEC.

hiszpania chce wiedzieć o kryptowalutach obywateli
reklama
reklama