Papierowy portfel kryptowalut znaleziony na ulicy? Oszuści maja nową metodę | Wiadomości | CrypS.

Papierowy portfel kryptowalut znaleziony na ulicy? Oszuści maja nową metodę

Redaktor: Albert Czajkowski
papierowy portfel btc wykorzystywany do oszustwa

Australijska policja opublikowała ostrzeżenie przed nowym sposobem działania kryptowalutowych oszustów. Tym razem przestępcy starają się wyłudzać pieniądze, podrzucając fałszywe papierowe portfele BTC.


Kartki papieru z wydrukowanymi danymi portfeli kryptowalut i kodami QR są rozrzucane w parkach i innych miejscach publicznych. Osoba, która znajdzie papierowy portfel i zeskanuje kod QR, otrzymuje informację, że po kliknięciu łącza uzyska dostęp do portfela kryptowalutowego, zawierającego kilkanaście tysięcy dolarów australijskich. Do przeniesienia środków do własnego portfela niezbędne jest oczywiście wpisanie danych uwierzytelniających i uiszczenie drobnej opłaty. Po wykonaniu tych czynności portfel kryptowalutowy ofiary jest „czyszczony” z całej zawartości.

Władze zalecają zachowanie czujności i zwracają uwagę, by nie skanować kodów QR ze znalezionych  dokumentów i nie udostępniać danych uwierzytelniających do własnych portfeli. Proszą również, aby podobne przypadki zgłaszać policji.

Ostrzeżenie australijskiej policji
Ostrzeżenie od australijskiej policji – Facebook

Australijczycy są podatni na oszustwa

Oszustwo tego typu zostało zgłoszone w Australii już trzy miesiące temu. Wówczas jeden z użytkowników platformy Reddit poinformował o znalezieniu papierowego portfela kryptowalut\ i wskazał, że może to być potencjalne oszustwo.

W odpowiedzi na wpis wiele osób podzieliło się własnymi historiami o znalezieniu papierowych portfeli kryptowalutowych na ulicy, na plaży i w parku. Jeden z użytkowników przyznał, że niemal dał się złapać na to oszustwo, ponieważ widział adres portfela i zawierane w nim transakcje. Strona internetowa również wydawała się autentyczna, ale jego czujność wzbudziła opłata transakcyjna na poziomie 0,5%.

Australijczycy w tym roku udowodnili już, że są podatni na oszustwa związane z inwestycjami i kryptowalutami. Dotychczas w 2022 roku stracili kwotę 242,5 mln AUD (wg. strony Scamwatch) na rzecz oszustów stosujących różne sztuczki nakłaniające do inwestycji.

papierowy portfel btc wykorzystywany do oszustwareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.