Nielegalna kopalnia kryptowalut odkryta w najstarszym rosyjskim więzieniu | Wiadomości | CrypS.

Nielegalna kopalnia kryptowalut odkryta w najstarszym rosyjskim więzieniu

Anna Sutowicz
Odkryto farmę wydobywczą kryptowalut w najstarszym więzieniu w Rosji

W najstarszym więzieniu w Rosji odkryto farmę wydobywczą kryptowalut. Zastępca naczelnika został oskarżony o kradzież energii.


Jak poinformował dziennik biznesowy „Kommersant”, rosyjscy funkcjonariusze organów ścigania wszczęli śledztwo w sprawie wydobycia kryptowalut w najstarszym więzieniu w Rosji zbudowanym w 1771 roku. Sprzęt do miningu został znaleziony na terenie kliniki psychiatrycznej prowadzonej przez Federalną Służbę Więzienną w więzieniu Butyrskaja, w dystrykcie Tverskoy, w centrum Moskwy.

Doszło do nadużycia władzy?

Do tej pory ustalono, że urzędnik wraz ze swoimi jeszcze niezidentyfikowanymi wspólnikami mógł zainstalować sprzęt do miningu w listopadzie ubiegłego roku. Zastępca naczelnika został oskarżony o kradzież energii elektrycznej. Kryptowalutę wydobywano do lutego 2022 roku. W tym czasie, maszyny zużyły blisko 8400 kW energii elektrycznej, opłacanej przez rząd. Łączny koszt szacuje się na ok. 62 000 rubli (ok. 1000 USD). Poza tym, Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej sprawdza obecnie jednego z zastępców naczelnych pod kątem możliwego nadużycia władzy. Zastępca naczelnika mógł dopuścić się:

działań wyraźnie wykraczających poza jego kompetencje, a tym samym w istotny sposób naruszających prawnie chronione interesy społeczeństwa lub państwa.

Nielegalne wydobycie = awarie i przerwy w dostawie prądu

Nielegalni górnicy często bywają obwiniani o awarie i przerwy w dostawie prądu, przede wszystkim na obszarach mieszkalnych, gdzie sieci elektryczne nie są w stanie obsłużyć nadmiernych obciążeń. By przeciwdziałać temu zjawisku, rosyjska agencja antymonopolowa niedawno zaproponowała wprowadzenie wyższych stawek za energię elektryczną zużywaną przez domowe koparki kryptowalut.

Rosja przygotowała projekt ustawy

W kwietniu tego roku do rosyjskiej Dumy wpłynął projekt ustawy „O górnictwie w Federacji Rosyjskiej”. Ustawa ma regulować sferę wydobycia kryptowalut. W uzasadnieniu do dokumentu podkreślono, że brak regulacji prawnych w tej branży sprawia, że emisja i operacje z wykorzystaniem krypto znajdują się w szarej strefie. W projekcie ustawy górnictwo definiowane jest jako działalność związana z wykorzystaniem rosyjskiej infrastruktury informatycznej i sprzętu znajdującego się na terytorium Federacji Rosyjskiej. W dokumencie zawarto również pojęcia dotyczące m.in. organizacji obiegu waluty cyfrowej.

Odkryto farmę wydobywczą kryptowalut w najstarszym więzieniu w Rosjireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.