Netflix udostępnił film o szefie upadłej giełdy kryptowalut QuadrigaCX | Wiadomości | CrypS.

Netflix udostępnił film o szefie upadłej giełdy kryptowalut QuadrigaCX

Mariusz Przepiórka
nie ufaj nikomu bitcoin

Platforma streamingowa Netflix udostępnił swym abonentom film „Nie ufaj nikomu: Polowanie na króla kryptowalut”, który opowiada o dyrektorze generalnym upadłej giełdy kryptowalut QuadrigaCX.

Śledztwo w sprawie tej kanadyjskiej giełdy toczyło się od początku 2019 roku, kiedy upubliczniono informację, że założyciel QuadrigaCX Gerald Cotten zmarł w grudniu 2018 roku, nie przekazując nikomu dostępu do haseł i kodów. Cotten samodzielnie zarządzał całym przedsięwzięciem i jako jedyny miał wgląd w finanse firmy.

Giełda Quadriga była winna swym klientom w sumie 215 mln USD, a grono poszkodowanych liczyło około 76 tys. osób. W wyniku postępowania upadłościowego prowadzonego przez firmę doradczą Ernst & Young udało się odzyskać 46 mln USD, jednak klienci wciąż oczekiwali na zwrot niebagatelnej kwoty 169 mln dolarów. Według byłych użytkowników problemy z wypłatami zaczęły się już w październiku 2018 roku, ponadto część ofiar poddaje w wątpliwość fakt śmierci Cottena. 

Część poszkodowanych domagała się ekshumacji zwłok prezesa Quadrigi. Nie doszło do niej jednak, a według końcowych ustaleń śledczych, giełda działała jak piramida finansowa i środki jej klientów przepadły na przestrzeni lat. Ta wersja nie przekonuje jednak wszystkich, a niejednoznaczność sytuacji doskonale oddaje cytat z początku filmu: „Znałem gościa, który schrzanił i stracił ćwierć miliarda dolarów, albo faceta, który popełnił jedno z największych przestępstw w historii”.


„Nie ufaj nikomu: Polowanie na króla kryptowalut” – trailer:

Dokument przybliża branżę kryptowalut

Nowa produkcja Netflixa wraca do tych wydarzeń i przedstawia naprawdę wciągającą historię. Premiera filmu „Nie ufaj nikomu: Polowanie na króla kryptowalut” oczywiście w niczym nie pomoże poszkodowanym, którzy stracili wiele milionów dolarów, jednak pozostałym członkom społeczności kryptowalutowej lub osobom, które rozważają inwestycję w takie aktywa, dokument może uświadomić, jak ważne jest ograniczone zaufanie i dbanie o bezpieczeństwo.

Film oferuje garść ciekawych informacji związanych z branżą kryptowalutową i jest jedną z niewielu produkcji, które w taki sposób przybliżają problematykę kryptowalut i blockchain. Dość zabawnie w obecnej sytuacji wyglądają fragmenty programów informacyjnych sprzed lat, w których podawane są informacje o rekordowych cenach bitcoina, które wynoszą… 10 tys. USD. Dziś takie ceny zostałyby uznane za totalny krach na rynku kryptowalut.

nie ufaj nikomu bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.