Naukowcy opracowali rękawice, które pozwolą "dotknąć" metaverse

Naukowcy opracowali rękawice, które pozwolą “dotknąć” metaverse

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
HaptGlove rękawica do metaverse

W Singapurze wynaleziono rękawice, które pozwolą odbierać bodźce z metaverse w czasie rzeczywistym.


Narodowy Uniwersytet Singapuru stworzył ulepszoną wersję rękawicy VR. HaptGlove pozwala odczuwać obiekty w metaverse, zapewnia dotykową informację zwrotną i symuluje teksturę przedmiotów. Rękawica ma pomóc lekarzom praktykującym w wirtualnej rzeczywistości. Będą mogli używać tej technologii do chwytania narzędzi chirurgicznych lub sprawdzania tętna pacjenta.

HaptGlove zawiera 5 par dotykowych modułów sprzężenia zwrotnego, po 1 dla każdego palca, które są sterowane bezprzewodowo w celu odczytania obiektu VR pod względem jego tekstury, kształtu i rozmiaru. To ważny moment dla medycyny. Dzięki tej superszybkiej pętli sprzężenia zwrotnego rękawica napotyka metawersum w zasadzie w czasie rzeczywistym.

HaptGlove – ulepszone rękawice VR

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru zauważyli, że chociaż rękawiczki dotykowe nie były nowym produktem, to te dostępne obecnie na rynku zazwyczaj wykorzystują silniki wibracyjne, a przy tym nie zapewniają realistycznego wrażenia dotyku – użytkownicy nie mogą dokładnie symulować kształtu ani twardości obiektu. Dodatkowo rękawice HaptGlove są lżejsze (ważą 250 gramów) i bardziej przystępne cenowo.

Moje doświadczenia z VR i metaverse zawsze były niezadowalające. (…) Wirtualna rzeczywistość nie powinna polegać wyłącznie na doznaniach wzrokowych i słuchowych, powinna przedstawiać możliwość interakcji z obiektami VR. Jednak obecne metody naciskania wirtualnego panelu czy interakcji z innym awatarem są pozbawione wrażenia dotyku, którego doświadczamy w rzeczywistym świecie – powiedział Lim Chwee Teck, dyrektor Instytutu Innowacji i Technologii Zdrowia Narodowego Uniwersytetu Singapuru.

Produkcja rękawicy HaptGlove ma ruszyć w ciągu najbliższych paru lat.

HaptGlove rękawica do metaversereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.