Naukowcy i eksperci IT piszą do Kongresu, aby zatrzymać kryptowalutowy lobbing | Wiadomości | CrypS.

Naukowcy i eksperci IT piszą do Kongresu, aby zatrzymać kryptowalutowy lobbing

Mariusz Przepiórka
13% Amerykanów nieposiadających rachunku bankowego używało kryptowalut do płatności i przelewów

Eksperci zajmujący się technologiami i przeciwni kryptowalutom wezwali amerykańskich ustawodawców do przeciwstawienia się lobbingowi, który jest kierowany w ich stronę przez branżę kryptowalut.


Bruce Schneier, wykładowca na Harvardzie, miał powiedzieć, że twierdzenia zwolenników blockchain są „nieprawdziwe”. Dodał, że technologia ta nie jest bezpieczna i nie jest tak naprawdę zdecentralizowana. Według Schneiera, system, w którym można „stracić oszczędności całego życia”, gdy zapomni się hasła, „nie jest systemem bezpiecznym”.

Schneier, wraz z innymi informatykami i pracownikami naukowymi, podpisał się pod listem krytykującym kryptowaluty i blockchain, który został przesłany do amerykańskiego ustawodawcy w Waszyngtonie. Twórca oprogramowania Stephen Diehl popiera tę ideę i również podpisał się pod listem. Diehl zauważył, że list jest próbą kontrlobbingu, ponieważ zwolennicy kryptowalut „mówią politykom tylko to, co chcą”.

Coraz większa skala kryptowalutowego lobbingu

Sygnatariusze listu twierdzą, że kryptowaluty są „ryzykownymi, wadliwymi i niesprawdzonymi cyfrowymi instrumentami finansowymi”. Naukowcy starają się odwieść organy regulacyjne od wspierania działań lobbystów kryptowalutowych, którzy chcą utworzyć „regulacyjną bezpieczną przystań” dla cyfrowych aktywów.

Działania mające na celu zwalczanie lobbingu kryptowalutowego pojawiają się w obliczu wzrostu liczby lobbystów reprezentujących branżę kryptowalut w latach 2018-2021 (wg. danych Public Citizen). Oprócz liczby lobbystów wzrósł również budżet przeznaczany na kryptowalutowy lobbing (z 2,2 mln USD do 9 mln USD).

Fed ocenia potencjalny wpływ CBDC

Wczoraj Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych opublikowała opracowanie, w którym zbadano potencjalny wpływ cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) na realizację polityki pieniężnej Stanów Zjednoczonych. W badaniu wskazano scenariusze, które mogłyby się wydarzyć w przypadku wdrożenia CBDC.

Tymczasem analitycy wyrazili różne opinie na temat planowanego na środę zacieśnienia polityki amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Pav Hundal, członek zarządu giełdy Swyftx, powiedział, że może to mieć negatywny wpływ na rynki kryptowalut. Z drugiej strony, Nigel Green, dyrektor generalny deVere Group, uważa, że wpływ ten może być minimalny.

13% Amerykanów nieposiadających rachunku bankowego używało kryptowalut do płatności i przelewów
reklama
reklama