Nasdaq wycofuje się z planów uruchomienia usługi powierniczej dla kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Nasdaq wycofuje się z planów uruchomienia usługi powierniczej dla kryptowalut

Karolina Zawodnik
Nasdaq

Dyrektor generalna Nasdaq Adena Friedman oznajmiła, że giełda ta porzuciła swoje plany dot. uruchomienia usługi przechowywania wirtualnych walut, która miała zostać wprowadzona w drugim kwartale 2023 r.


We wrześniu ubiegłego r. operator Nasdaq oznajmił, iż przygotowuje infrastrukturę i stara się o zgodę od regulatora na oferowanie usługi związanej z przechowywaniem kryptowalutowych aktywów. Obecnie przedsięwzięcie to nie jest już aktualne. 

Nasdaq wycofuje się ze swoich planów względem kryptowalut

W 2022 r. giełda papierów wartościowych ze Stanów Zjednoczonych złożyła wniosek do Departamentu Usług Finansowych w Nowym Jorku (NYDFS) o możliwość uruchomienia spółki powierniczej o ograniczonym przeznaczeniu, która zajmowałaby się nadzorowaniem działalności powierniczej.

Ze względu na ulegające zmianom otoczenie biznesowe i regulacyjne w Stanach Zjednoczonych Nasdaq zdecydował się na wstrzymanie dotychczasowych planów związanych z kryptowalutami. 

Decyzja ta nie oznacza jednak rezygnacji ze wsparcia dla kryptowalutowych aktywów. Firma zapewniła, że będzie to wciąż robiła na kilka różnych sposobów, chociażby poprzez partnerstwa z potencjalnymi emitentami bitcoinowych ETF-ów, 

“Nadal budujemy i dostarczamy możliwości technologiczne, które pozycjonują Nasdaq jako wiodącego dostawcę oprogramowania dla zasobów cyfrowych dla szeroko pojętej globalnej branży.”

Cios dla instytucjonalnego przyjęcia wirtualnych walut

Organy regulacyjne ze Stanów Zjednoczonych zaczęły intensywnie uderzać w przedsiębiorstwa kryptowalutowe. Działania te zostały wzmocnione po upadku ekosystemu Terra oraz bankructwie szeregu innych podmiotów. 

W obecnym r. SEC wystosował liczne pozwy, w których oskarżył on niektóre giełdy o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci usług związanych z wytypowanymi altcoinami. 

Zdaniem ekspertów nieprzychylność regulatorów ze Stanów Zjednoczonych może doprowadzić do ucieczki kryptowalutowych przedsiębiorstw poza tę jurysdykcję. Zyskać mogą na tym kraje przyjazne tej klasie aktywów. Nasdaq zamierza monitorować to, co będzie działo się na tym rynku w najbliższej przyszłości pod kątem potencjalnych wydarzeń regulacyjnych.

Nasdaqreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.