Nasdaq chce wprowadzić kluczową zmianę dot. ETF-a BlackRock na bitcoina

BlackRock
W tym artykule:

Nasdaq chce zmiany przepisów dot. ETF-ów BTC. Chodzi o wprowadzenie rozwiązania modelu in-kind. O co więc dokładnie?


  • Nasdaq chce zmienić sposób działania ETF-ów BTC.
  • Wprowadzony może zostać model, który pozwala na bezpośrednią wymianę bitcoinów między ETF-em a instytucjami, które z nim współpracują. Wyeliminuje to z procesu gotówkę.
  • Zdaniem ekspertów zmiana na polu ETF-ów usprawni ich działanie. Może też obniżyć koszty korzystania z usług emitentów jednostek funduszy.

Reforma ETF-ów

Najpierw wyjaśnijmy, na czym polega model in-kind, który chce wprowadzić Nasdaq.

Zmienia on obrót aktywami w ramach ETF-a, bo pozwala na bezpośrednią wymianę bitcoinów między samym funduszem a instytucjami, które współtworzą fundusz. Po prostu z procesu wycofuje się gotówkę, a w to miejsce wprowadza BTC, co może pomóc obniżyć koszty działania ETF-a.

Zmiana miałaby zajść w ETF-ie iShares Bitcoin Trust BlackRocka, co jeszcze mocniej zachęci do lokowania kapitału w tym funduszu (firma może obniżyć koszty dla klientów).

Zasługa Trumpa?

Emitenci ETF-ów coraz odważniej stąpają po poletku kryptowalutowych funduszy, co jest zasługą Donalda Trumpa, którego sukces wyborczy sprawił, że z pracy w SEC zrezygnował m.in. Gary Gensler, dotąd prowadzący dość rygorystyczną politykę względem kryptowalut.

Warto przypomnieć, że kilka dni temu SEC uchyliła kontrowersyjną zasadę rachunkowości kryptowalut, SAB 121, która zniechęcała banki do deponowania kryptowalut dla swoich klientów.

Wróćmy jeszcze do proponowanej zmiany ETF-ów. Zdaniem analityka Bloomberga, Jamesa Seyffarta, proponowany model mógłby obowiązywać już od pierwszych dni działania ETF-ów i błędem było to, że SEC się na to nie zgodziła.

Najważniejsze jest to, że model in-kind jest o wiele bardziej usprawniony, z mniejszą liczbą kroków i mniejszą liczbą zaangażowanych stron (i tak działa zdecydowana większość ETF-ów)

– dodał w social mediach.

Seyffart w swoim poście na X wskazał też na wspomniane już uchylenie SAB 121, co może mieć o wiele większe znaczenie dla branży, niż wielu dziś uważa.

Skutki uboczne zniesienia SAB 121 prawdopodobnie dopiero zaczynają być widoczne.

– zasugerował.

BlackRock

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.