Największa na świecie giełda futures chce wprowadzić handel spot bitcoinem | Wiadomości | CrypS.

Największa na świecie giełda futures chce wprowadzić handel spot bitcoinem

Karolina Zawodnik
CME Group

Według najnowszych doniesień potentat w przestrzeni kontraktów terminowych – Chicago Mercantile Exchange (CME) – planuje zaoferować swoim klientom handel spot bitcoinami (BTC), w miarę wzrostu popytu na tę kryptowalutę wśród uczestników rynku.


  • CME plasuje się jako wiodąca giełda kontraktów terminowych na BTC pod względem otwartego zainteresowania,
  • Z kolei na rynku kasowym dominuje w dalszym ciągu największa platforma przeznaczona do handlu kryptowalutami – Binance,
  • Według najnowszych doniesień, CME, jako regulowany podmiot może rozważać wprowadzenie handlu spot bitcoinem, w miarę rosnącego popytu na BTC.

CME uruchomi handel spot bitcoinem?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w czwartek (tj. 16 maja br.) przez Financial Times, powołujący się na osoby zaznajomione ze sprawą, gigant oferujący handel kontraktami terminowymi na BTC rzekomo rozważa również oferowanie usług związanych z rynkiem spot bitcoina.

Giełda CME podobno przeprowadziła już rozmowy z klientami, którzy chcieliby handlować czołową kryptowalutą na regulowanym rynku. 

W raporcie zwrócono uwagę na to, iż działalność wspomnianej platformy w zakresie transakcji spot może być prowadzona za pośrednictwem systemu handlu walutami w Szwajcarii. Według doniesień czołowych mediów z branży, CME nie chciało komentować tych pogłosek.

Chęć zdominowania rynku kryptowalut?

Uruchomienie usług związanych z obsługą rynku kasowego dla BTC przez CME oznaczałoby, iż inwestorzy zyskaliby jedno regulowane miejsce, gdzie mogą handlować zarówno instrumentami pochodnymi na BTC tj. kontrakty terminowe, jak i samym bitcoinem

Sytuację tę skomentował m.in. znany ekspert branżowy oraz założyciel 10x Research – Markus Thielen. Zauważył on, iż w sytuacji, gdy CME otworzyłoby się na handel spot bitcoinem, pozostałe giełdy kryptowalut straciłyby wielu klientów.

Uznał on, że stałoby się tak tym bardziej, iż inwestorzy instytucjonalni, którzy napędzają obecną hossę na rynku wirtualnych walut, wolą handel na regulowanych platformach. 

Należy przypomnieć, że pod koniec ubiegłego roku giełda kryptowalut Binance przeszła na ugodę z władzami Stanów Zjednoczonych, w wyniku której nałożono na nią ogromną karę finansową.

Co więcej, od tamtej pory nie obsługuje ona klientów z USA. Liderem w tym kraju pozostaje więc Coinbase, który wśród globalnych platform plasuje się na drugiej pozycji pod względem 24-godzinnego wolumenu obrotów na rynku spot. 

CME Groupreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.