Największa indyjska giełda kryptowalut podejrzana o pranie brudnych pieniędzy | Wiadomości | CrypS.

Największa indyjska giełda kryptowalut podejrzana o pranie brudnych pieniędzy

Konrad Juszczyk
Największa indyjska giełda kryptowalut podejrzana o pranie brudnych pieniędzy

Lokalna giełda kryptowalut w Indiach, WazirX naruszyła zasady FEMA, przez co jest obecnie na celowniku indyjskich organów ścigania.

Problemy WazirX

Biuro Egzekucji Departamentu Skarbu Indii (ED), czyli organ ścigania odpowiedzialny za zwalczanie przestępczości finansowej w tym kraju poinformował, że jedna z największych giełd kryptowalutowych w kraju i jej kierownictwo są przedmiotem dochodzenia w sprawie podejrzenia o naruszenie zasad walutowych (FEMA).

WazirX nie gromadzi niezbędnych dokumentów, co jest rażącym naruszeniem wymogów dotyczących zwalczania prania pieniędzy i zwalczania finansowania terroryzmu. – pisze Moneyycontrol, powołując się na oświadczenie regulatora.

Organ znany jako ED w Indiach ogłosił we wtorek, że wystosował zawiadomienie do giełdy WazirX za domniemane naruszenie ustawy FEMA w przypadku transakcji dotyczących kryptowalut o wartości 27,91 mld rupii (około 382 miliony dolarów). W trakcie śledztwa departament dowiedział się, że wyprane pieniądze o wartości około 570 milionów rupii (8,8 miliona dolarów) zostały zamienione na kryptowaluty za pomocą platformy Binance.

Klienci WazirX mogą wysyłać kryptowaluty do dowolnej osoby, niezależnie od jej lokalizacji i rodzaju przebytej weryfikacji. Ta polityka sprawia, że ​​giełda jest rajem dla osób szukających prania pieniędzy, dodał ED.

Jak giełda pojawiła się na radarze?

Od kilku miesięcy Biuro Egzekucji Departamentu Skarbu Indii bada sprawę chińskich aplikacji bukmacherskich w Indiach, gdzie niektórzy Chińczycy zostali oskarżeni o prowadzenie nielegalnych zakładów online i zebranie prawie 178 milionów dolarów. Podczas tego dochodzenia agencja ustaliła, że ​​WazirX został wykorzystany do wymiany około 8 milionów dolarów dochodów z działalności przestępczej. Pieniądze zostały zamienione z rupii na tether przed wysłaniem na giełdę kryptograficzną Binance (która jest właścicielem WazirX).

ED podkreśla, że istnieją „rażące problemy” związane z działaniem WazirX. Według agencji giełda nie posiada odpowiednich procesów przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i zwalczania finansowania terroryzmu (CFT). Nischal Shetty, założyciel giełdy powiedział The Block Crypto jednak, że WazirX „jest zgodny ze wszystkimi obowiązującymi przepisami” i „jest w stanie śledzić wszystkich użytkowników za pomocą oficjalnych informacji o tożsamości”. Dodał on również, że jeżeli giełda otrzyma formalną wiadomość lub powiadomienie, będzie w pełni współpracować w dochodzeniu.

Największa indyjska giełda kryptowalut podejrzana o pranie brudnych pieniędzy
reklama
reklama