Moody’s twierdzi, że kryptowaluty nie pomogą Rosji uniknąć sankcji | Wiadomości | CrypS.

Moody’s twierdzi, że kryptowaluty nie pomogą Rosji uniknąć sankcji

Anna Sutowicz
rosja

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i nałożenia na Rosję sankcji, rola kryptowalut stała się jednym z tematów do dyskusji. Według badania międzynarodowej agencji ratingowej Moody’s, Rosji będzie bardzo trudno uniknąć sankcji za pomocą kryptowalut.


Nałożenie międzynarodowych sankcji na Rosję po jej inwazji na Ukrainę wywołało pytania, czy kryptowaluty, mogą być skutecznie wykorzystywane do obejścia sankcji i przywrócenia zdolności jednostek rosyjskich do chociażby częściowego przeprowadzania transakcji finansowych. Międzynarodowa agencja ratingowa Moody’s przeprowadziła badanie, w którym przeanalizowała m.in. wpływ zachodnich sankcji na sektor kryptowalut w Rosji.

Kryptowaluty jako narzędzie do ominięcia sankcji

Raport z badania przeprowadzonego przez Moody’s wskazuje, że kryptowaluty nie będą skutecznym narzędziem do ominięcia sankcji:

Biorąc pod uwagę ograniczenia, z jakimi boryka się rubel na rynkach podczas konwersji go na kryptowaluty i niską płynność, uważamy, że waluty cyfrowe prawdopodobnie nie staną się obecnie skutecznym i wykonalnym narzędziem do obchodzenia sankcji dla osób fizycznych.

Według ekspertów, Rosja może przyjmować płatności w kryptowalutach za eksport ropy i gazu. Jednak obecna wielkość rynku aktywów cyfrowych i niewystarczająca płynność powodują, że taka opcja jest niewygodna dla Rosji. Moody’s twierdzi także, że wiele dużych giełd kryptowalut działa według zasady „poznaj swojego klienta”, która pomaga w identyfikacji użytkowników znajdujących się na czarnej liście i zapobiega uchylaniu się od sankcji.

Obawy o sankcje

W kwietniu informowaliśmy, że Compass Mining, czyli platforma wydobywcza i hostingowa, która umożliwia klientom czerpanie korzyści z wydobywania bitcoinów, planuje wyprzedać sprzęt do wydobywania bitcoinów, który obecnie znajduje się na Syberii. Plany sprzedaży pojawiły się zaraz po tym, jak rząd USA ukarał BitRiver za jej działalność w Rosji.

rosja
reklama
reklama