Minister handlu Rosji twierdzi, że kraj może zalegalizować kryptowaluty | Wiadomości | CrypS.

Minister handlu Rosji twierdzi, że kraj może zalegalizować kryptowaluty

Mariusz Przepiórka
rosja kryptowaluty

Według ministra przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej Denisa Manturowa, „prędzej czy później” kraj zalegalizuje transakcje kryptowalutowe.


Rząd rosyjski od 2022 roku bada różne możliwości przyjęcia kryptowalut, ale nie wprowadził jeszcze żadnej konkretnej polityki dotyczącej płatności aktywami cyfrowymi. Legalizację takich płatności zaleca jednak rosyjskie Ministerstwo Finansów, które w kwietniu przedstawiło projekt ustawy o walutach cyfrowych. Według agencji prasowej TASS, Manturow został zapytany na forum edukacyjnym New Horizon o to, czy trwają prace nad legalizacją płatności kryptowalutowych.

– Myślę, że tak. Pytanie brzmi: kiedy to nastąpi, jak to się stanie i jak będzie to regulowane. Obecnie zarówno bank centralny, jak i rząd są aktywnie zaangażowane w tę sprawę. Wszyscy są skłonni zrozumieć, że jest to trend naszych czasów i prędzej czy później, w takiej czy innej formie, zostanie on zrealizowany. Musi to jednak być legalne, poprawne i zgodne z zasadami, które zostaną sformułowane – powiedział Denis Manturow.

Centralny Bank Rosji (CBR) i Ministerstwo Finansów do niedawna miały całkowicie przeciwstawne poglądy na temat regulacji kryptowalut, przy czym bank centralny dążył do wprowadzenia całkowitego zakazu, natomiast ministerstwo starało się wprowadzić regulacje dotyczące opodatkowania.

Bank zmienia stanowisko wobec kryptowalut

Jeszcze w styczniu CBR zaproponował całkowity zakaz lokalnego handlu i wydobycia kryptowalut ze względu na potencjalne „ryzyko dla stabilności finansowej” związane z tym sektorem. Jednak po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę Bank Rosji przyznał w zeszłym miesiącu, że przyjął zbyt agresywną postawę wobec kryptowalut, co mogło zahamować rozwój sektora.

Prezes banku Elwira Nabiullina zauważyła, że liczne sankcje gospodarcze nałożone na kraj były kluczowym czynnikiem zmiany stanowiska wobec kryptowalut, ponieważ teraz CBR stara się doprowadzić lokalny rynek aktywów cyfrowych do „stanu funkcjonalności”.

rosja kryptowalutyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.