Mikser kryptowalut Coinjoin blokuje nielegalne transakcje | Wiadomości | CrypS.

Mikser kryptowalut Coinjoin blokuje nielegalne transakcje

Zerelik Maciej
mikser kryptowalut bitcoin

Popularny mikser Bitcoinów CoinJoin będzie blokował transakcje związane z nielegalnymi działaniami. Tak wynika z tweeta oficjalnego konta Wasabi Wallet, którego Coinjoin jest częścią.

W oficjalnym komunikacie zaznaczono, że usługi CoinJoin zaczną blokować pewne niewykorzystane wyjścia transakcyjne (UTXO) przed zarejestrowaniem się w CoinJoin za pomocą koordynatora zkSNACKs. Koordynator zkSNACKs to maszyna wirtualna używana do mieszania pochodzenia transkacji.

Miksery kryptowalut służą przede wszystkim do ukrycia pochodzenia transakcji i są często postrzegane jako narzędzie służące do prania nielegalnych środków. Ponieważ jednak blockchain jest księgą publiczną, firmy takie jak Chainalysis stworzyły wiele narzędzi, która sprawiły, że pranie pieniędzy przy ich pomocy stało się w ostatnich latach dość trudne.

Poruszenie wśród obrońców prywatności

Ostatnie ogłoszenie firmy wywołało poruszenie wśród wielu obrońców prywatności. Oskarżyli oni ten zorientowany na prywatność portfel o uginanie się przed organami ścigania. Jednak jeden z deweloperów Wasabi, znany na Twitterze jako Rafe, wyjaśnił, że firma nie poszła na kompromis w kwestii swoich podstawowych wartości. Musi jednak trzymać się pewnych standardów.

Rafe podkreślił również, że blokowanie UTXO jest ograniczone do koordynatora ZkSNACKs i osoby korzystające z jakiegokolwiek innego koordynatora mogą nadal czuć się prywatnie i bezpiecznie. Adam Fiscor, założyciel Wasabi Wallet, przyznał jednak, że do prywatnych portfeli zawitała czarna lista i uważa, że może się ona okazać zagrożeniem dla zamienności Bitcoina.

mikser kryptowalut bitcoin
reklama
reklama