MicroStrategy kupuje dołek BTC za 489 mln USD | Wiadomości | CrypS.

MicroStrategy kupuje dołek BTC za 489 mln USD

Michał Misiura
microstrategy bitcoin

Gdy w poniedziałek 21 czerwca rynek kryptowalut krwawił w obliczu wiadomości z Chin, CEO MicroStrategy ogłosił, że jego spółka kupiła kolejne 13 005 bitcoinów za 489 mln dolarów.

Przy okazji informacji, która może wywoływać entuzjazm i skłonić wiele osób do zakupu „dołka”, warto przyjrzeć się głównym posiadaczom akcji spółki Michaela Saylora. Szczegóły znajdziemy w ostatnim raporcie giełdowym MicroStrategy (MSTR) z NASDAQ (z 31 marca 2021):

Najwięksi posiadacze akcji Microstrategy - stan na 31 marca 2021
Najwięksi posiadacze akcji MicroStrategy – stan na 31 marca 2021

Jak widać głównymi posiadaczami akcji spółki Michaela Saylora są fundusze i banki z Wall Street. To znaczy były nimi według raportów za 4 kwartał 2020 oraz 1 kwartał 2021 roku. Przejdźmy do pierwszej trójki:

  • BlackRock to największa na świecie spółka specjalizująca się w zarządzaniu aktywami, które wyceniano w zeszłym roku na 165 mld USD. W stosunku do końca zeszłego roku nieznacznie zwiększyła swój udział w akcjach MicroStrategy.
  • Vanguard Group – amerykańska spółka zajmująca się doradztwem inwestycyjnym i zarządzaniem aktywami. Zmniejszyła ilość akcji MicroStrategy z 772 tys. posiadanych pod koniec 2020.
  • Morgan Stanley – jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie. Zmniejszył swoje zasoby MSTR, pod koniec 2020 roku posiadał 845 tysięcy akcji MicroStrategy i był ich drugim, największym właścicielem.

Oczywiście nie wiadomo jak wygląda aktualny stan, o tym dowiemy się w kolejnym raporcie giełdowym MicroStrategy. Sądząc po zmianach pomiędzy dwoma ostatnimi sprawozdaniami, wygląda na to, że sporo akcjonariuszy zrealizowało część zysków w momencie szczytu wyceny spółki na początku lutego 2021.

Wykres notowań akcji Microstrategy w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Wykres notowań akcji MicroStrategy w ciągu ostatnich 12 miesięcy

O MicroStrategy

MicroStrategy to spółka założona w 1998 roku, która wypłynęła na fali bańki dot.com. Na rynku kryptowalut pojawiła się pod koniec 3 kwartału 2020 roku, kiedy jej CEO Michael Saylor ogłosił, że kupi bitcoiny żeby ochronić swoją firmę przed inflacją.

Spółka posiadała wtedy dość skromne fundusze (około 53 mln USD) jednak niedługo później dzięki sprzedaży obligacji i akcji, mogła pozwolić sobie na kupno kryptowalut wartych miliardy dolarów. Obecnie w zasobach MicroStrategy znajduje się ponad 105 000 bitcoinów.

microstrategy bitcoinreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.