Microsoft wprowadza nową funkcję AI. Elon Musk alarmuje, by jej nie używać | Wiadomości | CrypS.

Microsoft wprowadza nową funkcję AI. Elon Musk alarmuje, by jej nie używać

Elon Musk X

Jeden z największych gigantów technologicznych na świecie robi kolejny krok w stronę integracji sztucznej inteligencji ze swoim systemem operacyjnym. Nowa funkcjonalność ma rozwiązywać “odwieczny problem” użytkowników. Nie wszyscy jednak są przekonani co do jej słusznych celów.


  • Nowa funkcja o nazwie “Recall” pojawi się w systemie Windows 11,
  • Polega ona na tym, że AI będzie rejestrować wszystko, co wyświetla się na naszym ekranie, by zapamiętać to na przyszłość,
  • Elon Musk porównać tę opcję do jednego z odcinków serialu “Black Mirror” i zasugerował wszystkim jej wyłączenie.

Microsoft próbuje potajemnie szkolić swoją AI?

Firma Microsoft ogłosiła wczoraj na swoim blogu wprowadzenie nowej funkcji dla urządzeń z systemem Windows 11. Nazywa się ona “Recall” i działa tak, że dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji w ramach Copilot + będzie sporządzać specjalny dziennik aktywności.

W jego zakres będzie wchodzić wszystko, co znajduje się na naszym ekranie, bez żadnego wyjątku. Jakby zapytał klasyk, “po co to, a komu to potrzebne”?

Jak wynika z informacji przekazanej przez dyrektora ds. marketingu konsumenckiego – Yusufa Mehdiego – opcja “pamięci fotograficznej” ma rozwiązać odwieczny problem większości użytkowników.

Chodzi ponoć o znalezienie na komputerze czegoś, co już widzieliśmy, ale nie mogliśmy już tego potem do tego wrócić. AI ma nam pomóc w tym poprzez udzielane jej wskazówki i dokonywane przez nią zapisy danych, z którymi mieliśmy wcześniej styczność.

Komputery Copilot+ organizują informacje tak jak my, w oparciu o relacje i powiązania charakterystyczne dla każdego z naszych indywidualnych doświadczeń

– wyjaśnił Medhi.

Załączony film demonstracyjny przedstawiający system “Recall” pokazuje, że użytkownicy w ramach jego działania mają możliwość przewijania wizualnej osi czasu w celu znalezienia treści z dowolnej aplikacji, witryny internetowej lub dokumentu, którą mieli okazję przewijać w przeszłości.

AI ma korzystać z pewnych migawek do rozpoznawania obiektów na ekranie, co pozwala nam powrócić do prowadzonych wcześniej działań, o których zwyczajnie zapomnieliśmy.

Użytkownicy mają mieć jednak możliwość wyłączania pojedynczych migawek i wstrzymywania procesu nagrywania lub indeksowania niektórych aplikacji oraz witryn.

Brzmi znajomo?

Jeżeli oglądaliście pierwszy sezon serialu “Black Mirror”, to zapewne kojarzycie analogiczny motyw z odcinka “The Entire History of You”.

Jego bohaterowie mieli możliwość przewijania swoich wspomnień na ekranie. Widocznie jednym z widzów, któremu ta scena zapadła w pamięci, jest Elon Musk, który w opublikowanym na X poście wskazał na to podobieństwo.

Z tym, że ekscentryczny miliarder postrzega tę funkcję jako coś niebezpiecznego, bowiem zalecił wszystkim nie korzystanie z niej.

Zdecydowanie wyłącz tę “funkcję”

– napisał.

Fakt, każdemu z nas zdarza się czasem zapomnieć lokalizacji danego pliku czy źródła treści, które przeglądaliśmy jakiś czas temu, a chcielibyśmy do tego wrócić po czasie.

Jednakże pojawiły się już pierwsze obawy dot. tego, że prawdziwym celem Microsoftu jest wykorzystanie “Recall” do tego, by uczyć ich generatywną sztuczną inteligencję na podstawie danych osobowych użytkowników bez ich zgody.

Elon Musk Xreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.