Meta prezentuje MusicGen. Nowe narzędzie AI do generowania muzyki | Wiadomości | CrypS.

Meta prezentuje MusicGen. Nowe narzędzie AI do generowania muzyki

AI-sztuczna-inteligencja AI

Sztuczna inteligencja pozwoli nam wkrótce na realizacje naszych pasji w zupełnie nowy sposób. Midjourney już teraz umożliwia “malowanie” pięknych obrazów nawet osobom, które nie potrafią dobrze trzymać pędzla. Meta chce zaś dać szansę tym fanom muzyki, którym nie chciało się spędzać żmudnych godzin, ucząc się akordów czy nut. Chodzi o aplikację MusicGen.


Meta chce ci pomóc w tworzeniu muzyki

Uważasz, że masz pomysł na większy rockowy hit niż “Smoke on the Water” lub “Enter Sandman”? Jesteś zdania, że kompozycje filmowe Hansa Zimmera są nudne i przewidywalne? Sam skomponowałbyś coś lepszego? Okazuje się, że Mark Zuckerberg wyciąga do ciebie dłoń! Jego firma, Meta, stworzyła MusicGen. To model oparty na sztucznej inteligencji, który potrafi wygenerować muzykę na podstawie jedynie podpowiedzi tekstowych. Utwory powstają w oparciu o próbki dźwięków, jakie zawarto w programie.

Oczywiście możliwości narzędzia są obecnie ograniczone, bowiem zostało ono przeszkolone na próbie tylko 20 000 godzin muzyki – całych utworów i krótkich fragmentów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę rozmiar obecnej, światowej biblioteki muzycznej, jest to niewiele. Możliwe jednak, że na napisanie prostego przeboju disco-polo lub punkowego hymnu już wystarczy.

MusicGen nie jest jeszcze powszechnie dostępny. Można jednak skorzystać z jego wersji demo.

AI tworzy muzykę

Warto dodać, że podobne narzędzie posiada Google. To MusicLM, model AI, który też jest w stanie tworzyć utwory muzyczne na podstawie opisów tekstowych. Wystarczy opisać słowami, jaką kompozycję chcemy stworzyć, a program napisze i zaaranżuje za nas piosenkę.

Sztuczna inteligencja pomaga już też zawodowym muzykom w studiach nagraniowych. Paul McCartney, jeden z dwóch żyjących do teraz Beatlesów, przyznał ostatnio, że przygotował nową piosenkę The Beatles. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie to, że zaśpiewał w niej nieżyjący od lat John Lennon. McCartney wykorzystał AI w celu odtworzenia głosu swojego zmarłego przyjaciela z nagrania demo.

W tym roku internet zalały też piosenki “nagrane” przez nieżyjących wokalistów, co wywołało jednak niemało kontrowersji i prowokuje pytanie, czy powinniśmy wykorzystywać AI w tym właśnie celu.

AI-sztuczna-inteligencjareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.