Masowe likwidowanie bitomatów. Problem dotyczy zwłaszcza jednego kraju | Wiadomości | CrypS.

Masowe likwidowanie bitomatów. Problem dotyczy zwłaszcza jednego kraju

Bitcoin Mt.Gox

Liczba bitomatów spadła w ciągu 40 dni o aż 334 urządzenia. Co się dzieje?


  • W ciągu 40 dni liczba bitomatów na całym świecie spadła o 334.
  • Powody tego spadku nie są jasne. Trudno doszukać się tu korelacji z kursem BTC.

Bitomatów jest coraz mniej

Media pisały parę tygodni temu o rosnącej liczbie działających bitomatów. Tyle że teraz obserwujemy coś odwrotnego. Bitcoinowych bankomatów jest coraz mniej. Redukcja przyspieszyła do tego w ostatnich dniach, już w lipcu. W ciągu tylko pięciu dni wyłączono aż 227 urządzeń.

Co ciekawe, na globie są kraje takie jak Australia i Hiszpania, gdzie liczba bitomatów rośnie. Trend spadkowy wzmacniają jednak Stany Zjednoczone. W nich jest zamontowanych około 83% wszystkich bitomatów w skali globalnej.

W czerwcu odłączono tam jednak od sieci 182 urządzenia. Do tego doszło 239 wyłączeń w samym pierwszym tygodniu lipca.

W tym samym czasie na terenie Europy wyłączono 29 bitomatów, co zmniejszyło liczbę tych maszyn do 1589. Z drugiej strony Australia uruchomiła 77 nowych urządzeń.

Powód spadku

Dlaczego jednak liczba bitomatów spada? Niektórzy przypisują to działaniom władz, które prowadzą coraz bardziej restrykcyjną politykę dot. prania pieniędzy, co jednak utrudnia działanie takich sieci maszyn.

Bitcoin Depot, największy operator bitomatów w Stanach Zjednoczonych, nie wykazał jednocześnie żadnej korelacji między wycenami kryptowalut a swoimi przychodami. Nie wiadomo więc, czy to ostatnie – marazm, a teraz spadki na rynku – doprowadziło do spadku liczby urządzeń.

Przychody firmy w 2023 i 2022 r. wynosiły zaś odpowiednio 689 mln USD i 647 mln USD. Nie widać tu więc korelacji z kursem bitcoina, który w tych okresach zachowywał się różnie.

Gdy bitcoin zdrożał w 2023 r. o 155%, skok przychodów Bitcoin Depot rok do roku wyniósł zaledwie 6%.

Na podstawie [danych z] naszych własnych ankiet [przeprowadzanych w gronie] użytkowników [dowiedzieliśmy się, że] większość naszych użytkowników korzysta z naszych produktów i usług w celach niespekulatywnych, w tym między innymi do przelewów pieniężnych, przekazów międzynarodowych i zakupów online

— napisało w swoim raporcie Bitcoin Depot.

Bitcoin Mt.Goxreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.