Łotewski artysta NFT oskarżony o wypranie 8,7 mln EUR. Grozi mu więzienie | Wiadomości | CrypS.

Łotewski artysta NFT oskarżony o wypranie 8,7 mln EUR. Grozi mu więzienie

Mariusz Przepiórka
łotewski artysta nft oskarżony o wypranie 8,7 mln dolarów

Łotewski deweloper i artysta NFT Ilja Borysow może trafić za kratki nawet na 12 lat. To efekt dochodzenia władz, w którym stwierdzono, że jego zarobki w postaci tokenów NFT o wartości 8,7 mln EUR są dochodami pochodzącymi z prania pieniędzy i przestępstwa na dużą skalę – donosi Finbold.


Oskarżony broni się przed zarzutami i twierdzi, że władze naruszy procedury. Za pośrednictwem swojej strony internetowej o nazwie Art is Crime Borysow szczegółowo opisał, jak rząd zamroził jego konta bankowe, nie przekazując mu w tej sprawie żadnych informacji.

Deweloper, który zarobił swe środki z 3557 emisji tokenów NFT, nie miał świadomości, że postępowanie w sprawie zostało wszczęte w lutym tego roku. O tym fakcie powiadomiono go dopiero 9 maja.

– Decyzja została wydana 10 lutego i zgodnie z nią powinienem otrzymać kopię. Otrzymałem ją dopiero trzy miesiące później – wyjaśniał Borysow.

Deweloper stwierdził, że ze względu na brak jasnych przepisów podatkowych dotyczących kryptowalut skontaktował się z łotewskim urzędem skarbowym w sprawie sposobu legalizacji jego dochodów w kryptowalutach. W rezultacie skończyło się na tym, że zapłacił 2,2 mln EUR podatku dochodowego za 2021 rok. Urząd doradził mu, aby zarejestrował się jako osoba samozatrudniona i płacił podatki od kwoty wypłaconej w EUR.

Borysow kwestionuje decyzję sądu i śledczych

Z pomocą swego prawnika Borysow zdołał zakwestionować zamrożenie konta bankowego, a 30 czerwca sąd umożliwił mu dostęp do pieniędzy. Konto jednak nigdy nie zostało odmrożone, a główny śledczy podał się do dymisji. Co ciekawe, nowi prokuratorzy, którzy dołączyli do sprawy, również uzyskali nakaz zajęcia jego majątku.

Borysow, były pracownik portalu informacyjnego Meduza, podkreślił, że żaden z prokuratorów nie próbował się z nim skontaktować w sprawie procesu. Deweloper odwołał się od decyzji, ale spodziewa się kolejnych opóźnień z powodu biurokracji. Podkreślił, że oprotestował decyzję o zajęciu rachunków bankowych i w dokumentacji uwzględnił wszystkie dostępne dokumenty ze sprawy oraz pliki ze wszystkimi transakcjami i jego działalnością jako artysty.

łotewski artysta nft oskarżony o wypranie 8,7 mln dolarów
reklama
reklama