Liz Truss premierem Wielkiej Brytanii - skutki w branży kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Liz Truss premierem Wielkiej Brytanii – skutki w branży kryptowalut

Anna Sutowicz
Liz Truss premierem Wielkiej Brytanii - skutki dla branży kryptowalut

Liz Truss wygrała wyścig o stanowisko nowego premiera Wielkiej Brytanii. Jaka przyszłość czeka branżę kryptowalut pod nowym kierownictwem?


Perspektywy Wielkiej Brytanii jako centrum kryptowalut pozostają niepewne po tym, jak wyścig o miano nowego premiera wygrała Liz Truss. W poniedziałek pokonała byłego kanclerza skarbu, Rishiego Sunaka. Dotychczas milczała na temat swoich planów dotyczących kryptowalut. W trakcie kampanii nie odpowiedziała na wiele próśb o komentarz na temat jej przyszłych działań dotyczących zasobów cyfrowych.

Ostatnia (i być może jedyna) wypowiedź Truss na temat kryptowalut pochodzi z 2018 roku, kiedy napisała, że Wielka Brytania „powinna powitać kryptowaluty w sposób, który nie ogranicza ich potencjału”.

Premier Wielkiej Brytanii mianowała nowego ministra finansów, obciążając go decyzjami, które będą miały wpływ na brytyjskie i globalne rynki kryptowalut. Stanowisko otrzymał Kwasi Kwarteng, były szef brytyjskiego departamentu biznesu, energii i strategii przemysłowej. Teraz przedsiębiorcy i inwestorzy zastanawiają się, jakie strategie czekają branżę aktywów cyfrowych pod nowym kierownictwem. 

W raporcie z 2021 roku resort Kwartenga uznał, że blockchain należy do innowacji technologicznych potrzebnych do budowy brytyjskiej gospodarki przyszłości. Nie odnoszono się w nim jednak bezpośrednio do kryptowalut.

Ujednolicona polityka dot. kryptowalut

Bradley Duke współdyrektor generalny i założyciel spółki ETC Group powiedział, że ma nadzieję na jasne i przede wszystkim ujednolicone ramy polityki dotyczące kryptowalut:

Biorąc pod uwagę, że mamy Skarb Państwa, Bank Anglii i FCA, wszystkie z własnymi programami kryptograficznymi, dobrze byłoby uzyskać pewną jasność, co do kierunku „podróży”.

Wybory skomentował także Gilbert Hill, dyrektor do spraw strategii w brytyjskiej Pool Data. Powołał się na problemy branży krypto, w tym brak jasności m.in. w zakresie roli stablecoinów. Dostrzega jednak szansę na to, by zaszły korzystne zmiany:

Pomimo ambicji Rishi Sunaka, by Wielka Brytania stała się „globalnym centrum” kryptowalut, została ona w tyle za innymi ośrodkami, takimi jak Frankfurt i Zurych. Teraz jest nowa okazja, aby stanąć na czele.

W ostatnich latach wiele firm kryptograficznych opuściło Wielką Brytanię po tym, jak nie spełniło wysokich standardów Financial Conduct Authority dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. To wzbudziło obawy, że Wielka Brytania traci swoją pozycję światowego lidera w dziedzinie innowacji finansowych.

Liz Truss premierem Wielkiej Brytanii - skutki dla branży kryptowalut
reklama
reklama