Lightning Network ma backdoora! Deweloper bije na alarm i odchodzi z projektu | Wiadomości | CrypS.

Lightning Network ma backdoora! Deweloper bije na alarm i odchodzi z projektu

bitcoin lightining network Bitcoin [BTC]

Lightning Network, rozwiązanie warstwy 2 sieci Bitcoina, w teorii ma pomóc w przyspieszeniu prędkości zawierania transakcji na tym blockchainie i poprawie skalowalności. Problem w tym, że teraz w sieci zidentyfikowano poważną lukę.


Lightning Network z backdoorem

O wspomnianej luce poinformował deweloper Antoine Riard. Ta może potencjalnie zagrozić bezpieczeństwu środków przepływających przez Lightning Network.

Wejdźmy trochę w technikalia. Atak, który wykorzystałby backdoora, może pozwolić na “zakłócenie przekaźnika transakcji”,  co zaburzy normalny przepływ środków w sieci – wygeneruje opóźnienie lub wręcz uniemożliwi przesyłanie BTC. Może to prowadzić do potencjalnego ryzyka kradzieży środków w kanałach sieci.

Oczywiście powyższe to teoria, bowiem w praktyce nie doszło jeszcze do żadnych zweryfikowanych ataków. Sam Riard poinformował, że nie ma dowodów na choćby próbę podjęcia ataków hakerskich w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Wygląda na to, że luki nie zdążył okryć nikt ze złymi intencjami.

Riard ujawnił również, że backdoor został przekazany twórcom Lightning i podjęto już pewne kroki zaradcze, które zabezpieczą sieć. Najbardziej zainteresowany zasugerował, że rozwiązanie problemu może wymagać poprawki w warstwie podstawowej obejmującej historię transakcji intensywnie korzystającą z pamięci lub uaktualnienia opartego na konsensusie.

Problem jednak w tym, że – jeżeli wierzyć informacjom z raportu Riarda – luka może mieć wpływ na szereg innych protokołów i aplikacji sieci Bitcoin, takich jak coinjoin, peerswap i wypłaty zbiorcze.

Luka wykryta w bazie kodu Lightning Network jest niepokojąca i może też, co oczywiste, negatywnie odbić się na adopcji tego rozwiązania skalowalnego Bitcoina.

Deweloper odchodzi

Riard opublikował nie tylko informację o backdoorze, ale ogłosił, że zaprzestaje prac nad Lightning Network.

Od teraz wstrzymuję swoje zaangażowanie w rozwój sieci Lightning i jej wdrożenie, w tym koordynowanie obsługi kwestii bezpieczeństwa na poziomie protokołu

– napisał.

Wiadomo, że planuje skupić się teraz na rozwoju rdzenia Bitcoina.

Jak na razie wszystkie te wiadomości nie odbiły się na kursie BTC. Cena kryptowaluty zbliża się do 31 000 USD. W skali tygodnia daje to aż 11-procentowy wzrost.

bitcoin lightining networkreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.