Liczba węzłów w Lightning Network podwoiła się w ciągu 3 miesięcy | Wiadomości | CrypS.

Liczba węzłów w Lightning Network podwoiła się w ciągu 3 miesięcy

Mariusz Przepiórka
sieć lightning network bitcoina z rekordową liczbą węzłów

Sieć Lightning Network odnotowała najszybszy w historii wzrost pojemności o 100 bitcoinów w ciągu zaledwie pięciu dni. Tylko w tym miesiącu pojemność sieci wzrosła o 20% do 1821,29 BTC zablokowanych w ponad 56 000 kanałach.

W obecnym stanie sieć Bitcoin może przetworzyć do siedmiu transakcji na sekundę. Ta przepustowość musiałaby wzrosnąć tysiące lub nawet miliony razy, aby pomieścić globalną gospodarkę, głównie ze względu na fakt, że wszystkie bloki zapisane powyżej 1 megabajta są nieważne w obecnej sieci głównej Bitcoin.

Wielokrotnie proponowano zmianę tego ograniczenia, jednak zwiększenie liczby transakcji w pojedynczym bloku oznaczałoby, że rozmiar blockchainu rósłby zbyt szybko dla nowoczesnych technologii przechowywania danych. Jednak wraz z wprowadzeniem sieci Lightning Network w marcu 2018 roku narracja dotycząca skalowalności Bitcoina całkowicie się zmieniła.

Podobnie jak Bitcoin, Lightning Network jest siecią węzłów, które współpracują ze sobą na zasadzie P2P. Celem Lightning Network jest ułatwienie bezpiecznych, zapobiegających podwójnemu wydawaniu pieniędzy transakcji na swojej oddzielnej „drugiej warstwie” przed ostatecznym rozliczeniem ich w sieci blockchain Bitcoin.

Skokowy rozwój sieci

Początek historii rozwoju Lightning Network był powolny, spokojny i ostrożny – jak wszystko inne, co zapowiada się na duży krok naprzód dla Bitcoina. W miarę jak inne tokeny i blockchainy ogłaszały „szybsze i tańsze transakcje”, wielu zwolenników bitcoina z rosnącą niecierpliwością domagało się startu Lightning Network. Nawet teraz nie jest to całkiem możliwe, a deweloperzy ostrzegają użytkowników, że sieć wciąż jest we wczesnej fazie rozwoju. Ale to nie znaczy, że sieć Lightning nie jest funkcjonalna. W rzeczy samej, z dnia na dzień staje się coraz bardziej użyteczna.

Istnieje kilka implementacji Lightning rozwijanych przez różne zespoły, którym przyświeca wspólny cel: aby Lightning była bardziej stabilna, bezpieczna, wydajna, prywatna i łatwa w użyciu. Co najmniej siedem głównych giełd kryptowalutowych, w tym OKEx, Okcoin, Bitfinex i River Financial, zintegrowało Lightning ze swoimi platformami, a w tym roku dołączy do nich Kraken.

Chociaż sieć jest jeszcze w początkowej fazie rozwoju, często odnotowuje obiecujące interakcje. W kwietniu osiągnęła  10 000 węzłów i miała nieco ponad 45 000 kanałów płatności przechowujących 1158 BTC. Od tego czasu pojemność sieci wzrosła do 1821,29 BTC zablokowanych w kanałach, dodając 20% wzrost tylko w tym miesiącu. Liczba węzłów zwiększyła się ponad dwukrotnie do 22 781, podczas gdy liczba kanałów wzrosła do 56 103. Dla porównania, ostatnim razem podwojenie liczby węzłów z 5000 do 10 000 zajęło prawie rok.

sieć lightning network bitcoina z rekordową liczbą węzłów
reklama
reklama