Kryptowaluty jak tradycyjna bankowość? Japonia chce regulacji

Kryptowaluty jak tradycyjna bankowość? Japonia domaga się regulacji

Anna Sutowicz
Japonia łagodzi regulacje dotyczące stablecoinów

Japoński organ regulacyjny zaczął zachęcać partnerów w USA, Europie i innych krajach do poddania giełd kryptowalut pod nadzór, podobny do zasad stosowanych wobec banków i domów maklerskich.


Japonia naciska na globalnych regulatorów twierdząc, że giełdy kryptowalut potrzebują takich samych zabezpieczeń jak instytucje finansowe i bankowość. Informacje na ten temat przekazał Mamoru Yanase – zastępca dyrektora generalnego Biura Rozwoju i Zarządzania Strategią japońskiej Agencji Usług Finansowych (FSA). W wywiadzie z 17 stycznia Yanase powiedział:

Jeśli lubisz wdrażać skuteczne regulacje, musisz zrobić to samo, co reguluje i nadzoruje tradycyjne instytucje –  przytacza Bloomberg.

Japonia domaga się surowego traktowania kryptowalut

Komentarze japońskiego nadzorcy finansowego pojawiają się w następstwie upadku giełdy FTX, który wstrząsnął branżą i skłonił władze wielu państw do podjęcia dyskusji o wzmocnieniu regulacji. Yanase twierdzi, że w tym wypadku problem nie dotyczył samych kryptowalut, lecz wina znajdowała się w zarządzaniu oraz braku nadzoru:

To, co przyniosło najnowszy skandal, nie jest samą technologią kryptowalutową. (…) To luźne zarządzanie, niedbałe kontrole wewnętrzne i brak regulacji i nadzoru – powiedział.

Dyrektor generalny Biura Rozwoju i Zarządzania Strategią Agencji Usług Finansowych twierdzi, że kraje “muszą zdecydowanie wymagać” od giełd kryptowalutowych środków ochrony konsumentów i zapobiegania praniu pieniędzy, oprócz posiadania silnego zarządzania, kontroli wewnętrznej, audytu i ujawniania informacji. Jego zdaniem, urzędnicy powinni również być w stanie podjąć kroki nadzorcze, takie jak przeprowadzenie inspekcji w siedzibach firm, aby upewnić się, że właściwie zarządzają aktywami klientów za pomocą portfeli offline.

Japonia łagodzi regulacje dotyczące stablecoinówreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.