Kraken poddany dochodzeniu w sprawie łamania sankcji USA | Wiadomości | CrypS.

Kraken poddany dochodzeniu w sprawie łamania sankcji USA

Mariusz Przepiórka
kraken

Kraken – popularna amerykańska giełda kryptowalut – jest obiektem postępowania prowadzonego przez amerykański Departament Skarbu. Przyczyną jest rzekome obsługiwanie objętych sankcjami użytkowników z Iranu. Oczekuje się, że Departament nałoży na giełdę karę grzywny.


Według doniesień New York Times, sprawa została ujawniona przez pięć osób powiązanych z Krakenem, które postanowiły zachować anonimowość w obawie przed odwetem ze strony firmy.

Dochodzenie ma trwać od 2019 roku. Jeśli to prawda, giełda Kraken stałaby się największą firmą kryptowalutową, która stanęła w obliczu działań egzekucyjnych OFAC za naruszenie sankcji dotyczących Iranu. Takie ograniczenia handlowe zostały wprowadzone w 1979 roku i obejmują zakaz eksportu jakichkolwiek towarów lub usług do tego kraju ze Stanów Zjednoczonych.

Rzeczniczka Departamentu Skarbu powiedziała, że agencja nie komentuje potencjalnych lub trwających dochodzeń. Komentarza w tej sprawie odmówił również główny radca prawny firmy Kraken Marco Santori.

Szef Krakena ugiął się przed władzami Kanady

W artykule New York Times wskazano również, że dyrektor generalny Jesse Powell przekazywał w 2019 roku wiadomości sugerujące, że jego firma może złamać prawo, jeśli korzyści dla firmy przewyższą koszty takiego działania.  Powell od dawna nie kryje się ze swoimi libertariańskimi przekonaniami. W marcu odrzucił prośbę ukraińskiego wicepremiera o dobrowolne zaprzestanie obsługi rosyjskich klientów. W tym samym wątku na Twitterze powiedział, że misją jego firmy jest udostępnianie kryptowalut klientom na całym świecie, a „granice na mapach nie mają żadnego znaczenia”.

Z drugiej strony Powell niechętnie, ale jednak ugiął się przed kanadyjskimi władzami, gdy w lutym poproszono go o wyegzekwowanie sankcji wobec protestujących w Konwoju Wolności. W rzeczywistości stanął on w obliczu osobnego śledztwa dotyczącego promowania portfeli kryptowalutowych, ostrzegając klientów, że będzie musiał zamrozić ich fundusze, jeśli zmusi go do tego rząd.

krakenreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.