Kraken pierwszą giełdą kryptowalut, która uzyskała status banku | Wiadomości | CrypS.

Kraken pierwszą giełdą kryptowalut, która uzyskała status banku

Michał Misiura
kraken wraca do japoni Kraken

Amerykańska giełda kryptowalut Kraken otrzymała licencję bankową w stanie Wyoming. Kraken Financial będzie tym samym pierwszą na świecie firmą z branży cyfrowych aktywów, która stała się bankiem. 

Decyzja o przyznaniu licencji Krakenowi zapadła w tę środę (16.09) podczas głosowania Rady Bankowej stanu Wyoming. Giełda z San Francisco otrzymała kartę specjalnej instytucji depozytowej (SPDI). Będzie to pierwszy tego typu bank w stanie, a zarazem pierwsza nowa instytucja finansowa zatwierdzona w nim od 2006 roku. Nowy bank przyjął roboczą nazwę Kraken Financial. Jego siedziba powstanie w Cheyenne w Wyoming.

Przedstawiciele nowego banu nie zdradzają, jakie środki znajdą się w jego początkowej rezerwie. Rada Bankowa zaleca jednak kandydatom do licencji zgromadzić od 20 do 30 mln USD. Obecnie trwa rekrutacja personelu i nabór kandydatów na wyższe stanowiska.

Nowe możliwości Krakena

Dzięki nowemu statusowi prawnemu Kraken Financial będzie regulowany w ten sam sposób co wszystkie inne banki w USA. Sprawia to, że przed spółką otwiera się wiele nowych możliwości. Wśród produktów, które Kraken będzie mógł zaoferować klientom znajdzie się np. płacenie rachunków i otrzymywanie pensji w kryptowalutach, czy też włączanie cyfrowych aktywów do portfeli inwestycyjnych.

Jako pierwszy tego rodzaju regulowany bank w Stanach Zjednoczonych, Kraken Financial będzie świadczył także kompleksowe usługi związane z przyjmowaniem, przechowywaniem i powiernictwem kryptowalut. Instytucje SPDI nie mogą pożyczać swoich środków i każdy bank tego rodzaju jest zobowiązany do utrzymywania 100% swoich aktywów w rezerwie. W związku z tym Kraken Financial będzie finansował się przede wszystkim z opłat za usługi.

Perspektywa rozwoju

David Kinitsky, dyrektor zarządzający w Kraken i dyrektor generalny nowo utworzonego Kraken Financial, mówił w rozmowie z portalem CoinDesk:

Spodziewamy się, że będziemy oferować wiele nowych produktów, gdy tylko się ugruntujemy. Będą to takie rzeczy, jak kwalifikowany depozyt dla instytucji, karty debetowe z aktywami cyfrowymi i rachunki oszczędnościowe, aż po nowe typy klas aktywów. Jako bank możemy angażować się w papiery wartościowe, towary i tym podobne. Więc mamy o wiele więcej do ustalenia.

kraken wraca do japonireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.