Korea Południowa opodatkuje zyski z handlu kryptowalutami | Wiadomości | CrypS.

Korea Południowa opodatkuje zyski z handlu kryptowalutami

Zerelik Maciej
podatek krypto

Południowokoreański rząd postanowił opodatkować zyski kapitałowe z handlu kryptowalutami. Nowe przepisy mogą wejść w życie od 2021 roku. 

Podatek od zysków kapitałowych z transakcji kryptowalutowych

Według raportu News Asia opublikowanego w czwartek (11 czerwca), od początku 2021 roku traderzy w Korei Południowej mogą spodziewać się opodatkowania zysków kapitałowych z handlu kryptowalutami. Decyzja ta została podjęta przez Ministerstwo Strategii i Finansów po szeregu narad.

Plan opodatkowania działalności związanej z handlem kryptowalutami był rozważany przez rząd południowokoreański już wcześniej. Na początku 2020 roku pojawiły się doniesienia, że rozważa on wprowadzenie 20-procentowego podatku od zysków z działalności kryptowalutowej oraz handlu. W maju Ministerstwo Strategii i Finansów oficjalnie zaproponowało nałożenie podatku od zysków z dokonywanych transakcji.

Według źródla w południowokoreańskim Ministerstwie Informacji i Technologii, następną sprawą omawianą podczas obrad będzie sposób w jaki miałyby być przedstawiane sprawozdania podatkowe.

„Jeśli chodzi o wygodę składania sprawozdań przez podatników, lepiej byłoby powierzyć odpowiedzialność za zgłaszanie transakcji giełdom kryptowalutowym”.

Jeżeli doszło by do takiego obrotu spraw, giełdy będą dostarczać południowokoreańskiemu urzędowi skarbowemu szczegółowych informacji na temat działalności handlowej jej klientów. Biorąc pod uwagę to, że konta na giełdach muszą być zakładane przy użyciu prawdziwych danych osobowych, podatek od zysków kapitałowych powinien poprawić sytuację prawną w branży.

Niektórzy inwestorzy chwalą posunięcie rządu. Twierdzą oni że umożliwi ono legalne zaangażowanie inwestorów instytucjonalnych w sektor kryptowalut. W rozmowie z News Asia, jeden z lokalnych inwestorów powiedział:

„Wygląda na to, że od przyszłego roku większe instytucje będą mogły legalnie angażować się w działania kryptowalutowe”.

Krypto i blockchain w Korei Południowej

Branża kryptowalut w Korei Południowej zaliczała wzloty i upadki, przechodząc od rozwijającego się rynku do granicy całkowitego zdelegalizowania ze względu na zaostrzające się przepisy.

Krajowy Komitet Prezydencki ds. Czwartej Rewolucji Przemysłowej (PCFIR) wezwał wcześniej rząd południowokoreański do wprowadzenia stanowczych przepisów dotyczących kryptowalut. Regulacje te miałyby pomóc zaadoptować kryptowaluty w powszechnym życiu. W marcu 2020 roku Południowokoreańskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, która zalegalizowała kryptowalutowy handel.

W sprawie rozwoju technologii blockchain, kraj podjął wysiłki na rzecz reorganizacji sektora technologii cyfrowych. We wrześniu 2019 r. branża blockchain w Korei Południowej doświadczyła kryzysu, ponieważ zostały wprowadzone rygorystyczne przepisy. Sytuacja ma jednak ulec zmianie na lepsze, ponieważ rząd planuje zainwestować 400 mln dolarów w badania i rozwój technologii łańcuchów bloków.

podatek krypto
reklama
reklama