Korea Południowa opodatkuje staking i airdropy | Wiadomości | CrypS.

Korea Południowa opodatkuje staking i airdropy

Zerelik Maciej
Regulacje prawne dotyczące kryptowalut w Korei Południowej

Tokeny otrzymane przez mieszkańców Korei Południowej w wyniku hard forków i airdropów, a także nagrody za staking, zostaną uwzględnione przy obliczaniu podatku od spadków i darowizn. Takie informacje przekazało południowokoreańskie ministerstwo strategii i finansów.


Podatek będzie „pobierany od osoby trzeciej, która nieodpłatnie przekazuje wirtualne aktywo”. Stawka będzie wynosić 10-50%. Prawo wymaga, aby odbiorca złożył zeznanie podatkowe w ciągu trzech miesięcy od transakcji.

Ministerstwo przyznało, że transfer kryptowalut powinien być rozpatrywany indywidualnie, ze względu na brak jasności regulacyjnej w tej kwestii. W raporcie czytamy:

To, czy dana transakcja dotycząca wirtualnych aktywów podlega opodatkowaniu, zależy od konkretnej sytuacji. Na przykład, czy jest to wynagrodzenie, czy też przekazywany jest rzeczywisty majątek i zyski.

Wyjaśnienie stanowi uzupełnienie decyzji z lipca 2022 r. o przesunięciu wejścia w życie podatku od zysków z transakcji na aktywach cyfrowych do 1 stycznia 2025 r. Władze pierwotnie planowały wprowadzenie 20% podatku od dochodów z BTC od 1 stycznia 2022 roku.

Mimo poparcia dla planów rządu ze strony obywateli, we wrześniu 2021 roku parlamentarzyści z rządzącej Partii Demokratycznej Toburo opowiedzieli się za rocznym przesunięciem terminu.

W październiku podobną propozycję złożyli przedstawiciele opozycyjnej partii Power of the People. Parlamentarzyści przypisali swoje stanowisko nieprzygotowaniu infrastruktury fiskalnej do wprowadzenia nowego podatku.

Rząd odpierał próby odroczenia, ale pod koniec listopada wyspecjalizowana komisja Zgromadzenia Narodowego przegłosowała dwupartyjną poprawkę opóźniającą wprowadzenie podatku.

W maju 2022 roku media informowały, że nowo wybrany prezydent kraju, Yun Seok Yol, opowiedział się za ponownym odroczeniem terminu.

Regulacje prawne dotyczące kryptowalut w Korei Południowej
reklama
reklama