Koniec zakazu na kryptowaluty. Po prawie 3 latach Nigeria zmienia swoje stanowisko | Wiadomości | CrypS.

Koniec zakazu na kryptowaluty. Po prawie 3 latach Nigeria zmienia swoje stanowisko

Jacek Walewski
Nigeria bitcoin Afryka

Bank Centralny Nigerii uchylił swoje zarządzenie z 5 lutego 2021 r., które zabraniało bankom i instytucjom finansowym oferowania swoich usług firmom z rynku kryptowalut. 


Bank Centralny Nigerii znów otwiera się na kryptowaluty?

22 grudnia Bank Centralny Nigerii ogłosił, że uchyla zarządzenie zabraniające bankom obsługi firm z branży kryptowalut. Czy to kolejny sukces społeczności kryptowalut w tym regionie? Nie do końca…

Przypomnijmy, że 5 lutego 2021 r. bank centralny kraju wyraźnie zakazał instytucjom finansowym obsługi kryptowalutowych firm. Tym samym odciął je od systemu finansowego kraju, skazując albo na gospodarczą emigrację albo de facto na zakończenie działalności (w dzisiejszych czasach nie da się prowadzić biznesu bez konta w banku).

Od razu dodajmy, że powyższy przepis nie był martwy i pod rządami ówczesnego gubernatora Banku Centralnego Nigerii, Godwina Emefiele, był mocno egzekwowany.

Teraz jednak wiele się zmienia. W nowym okólniku, w którym wyjaśniono odstąpienia od wcześniejszego zakazu, stwierdzono, że obecna decyzja władz jest związana z dostosowaniem przepisów Nigerii do światowych trendów. Przytoczono wtedy zaktualizowaną rekomendację nr 15 Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) jako jedną z przyczyn zmiany stanowiska banku centralnego.

Obecne trendy światowe pokazały, że istnieje potrzeba uregulowania działalności dostawców usług dotyczących aktywów wirtualnych (VASP), do których zaliczają się kryptowaluty i aktywa kryptowalutowe. W następstwie tej sytuacji Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy w 2018 r. zaktualizowała swoje zalecenie 15, wprowadzając wymóg wprowadzenia regulacji dotyczących VASP w celu zapobiegania niewłaściwemu wykorzystywaniu aktywów wirtualnych do celów prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu

– stwierdził bank centralny w piśmie.

Realia nie są wcale takie różowe

Choć powyższe stanowi przełom, realia wcale nie są jeszcze takie różowe, jak może się wydawać. W okólniku wysłanym do banków i innych instytucji finansowych bank centralny stwierdził też, że najbardziej zainteresowanym podmiotom w dalszym ciągu zabrania się posiadania, handlu lub przeprowadzania transakcji w wirtualnej walucie na własny rachunek. Bank centralny dodał, że oczekuje natychmiastowego zastosowania się do nowych wytycznych.

Nigeria bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.