Kolumbia wyda CBDC, aby walczyć z unikaniem płacenia podatków | Wiadomości | CrypS.

Kolumbia wyda CBDC, aby walczyć z unikaniem płacenia podatków

Maciej Żerelik
Nowy prezydent Kolumbii fanem bitcoina

Luis Carlos Reyes, szef biura ds. podatków i cła Kolumbii (DIAN), powiedział, że rząd tego kraju w najbliższej przyszłości planuje uruchomić własną cyfrową walutę.


Głównym celem CBDC byłaby poprawa identyfikowalności transakcji. Tak aby sprzedawcy nie mogli unikać podatków, używając gotówki jako metody płatności.

Jego zdaniem jest to odpowiednik sześciu do ośmiu reform podatkowych uchwalonych w kraju. Wprowadzeniu cyfrowej waluty towarzyszyć będą także inne działania. Jednym z takich środków byłoby ograniczenie płatności gotówkowych powyżej określonej kwoty.

Reyes powiedział, że limit wyniesie 10 milionów kolumbijskich peso (2,4 tys. dolarów). Zmiany te mogą jednak zakłócić kanały płatnicze Kolumbijczyków. Chociaż wykorzystanie gotówki do płatności zmniejszyło się podczas pandemii COVID-19, jest ona obecnie jedną z głównych metod płatności w kraju Ameryki Południowej.

Statystyki Centralnego Banku Kolumbii pokazują, że obieg banknotów osiągnął najwyższy poziom od 17 miesięcy. Według instytucji podatkowej, Kolumbijczycy nadal preferują gotówkę jako główny sposób płacenia za transport – używa jej około 94% obywateli, 80% przy zakupie artykułów spożywczych, 78% przy doładowaniu telefonu komórkowego i 77% przy płaceniu za mieszkanie.

Blockchain w infrastrukturze publicznej Kolumbii

Wcześniej Ministerstwo Technologii i Komunikacji Kolumbii opublikowało 82-stronicowy dokument, który zestawia wskazówki dotyczące wdrażania blockchaina w infrastrukturze publicznej.

Został on zatytułowany „A Reference Guide for Adopting and Implementing Blockchain Projects for the Colombian State” i szczegółowo opisuje, jak blockchain powinien być zintegrowany z projektami na poziomie rządowym i państwowym. Wyjaśnia też podstawy blockchaina i rodzaje projektów, które mogłyby skorzystać z integracji tej technologii.

Projekty wykorzystujące tę technologię wymagają szczegółowego rozważenia. Decyzje dotyczące realizacji muszą być podejmowane indywidualnie, w zależności od rodzaju i ukierunkowania danego projektu.

Eksperci podkreślają również, że wdrożenie blockchaina powinno być regulowane przez aktualne ramy prawne danego kraju. Kolumbia już zidentyfikowała pewne problemy, które mogą być rozwiązane przez blockchain.

W dokumencie wymieniono np. opracowaną przez krajowy uniwersytet sieć RITA, przeznaczoną do ochrony i uwierzytelniania poświadczeń akademickich.

Nowy prezydent Kolumbii fanem bitcoinareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.