Kolejny dyrektor FTX usłyszał wyrok w sądzie. Wspólnik SBFa idzie siedzieć | Wiadomości | CrypS.

Kolejny dyrektor FTX usłyszał wyrok w sądzie. Wspólnik SBFa idzie siedzieć

FTX

Były współdyrektor generalny FTX Digital Markets, Ryan Salame, został skazany na 7,5 roku więzienia po tym, jak przyznał się do dwóch zarzutów o popełnienie przestępstwa.


  • Ryan Salame jest jedną z pierwszych osób związanych z FTX i Alameda Research, które usłyszały wyrok pozbawienia wolności,
  • Oprócz kary 7,5 lat pozbawienia wolności, skazany musi zapłacić również około 6 mln dol. kary na rzecz rządu Stanów Zjednoczonych, a także oddać 6 mln dol. dłużnikom FTX, dwie nieruchomości oraz firmę. 

Wyrok sądu i jego konsekwencje

28 maja br., na rozprawie przed Sądem Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku, sędzia Lewis Kaplan skazał Ryana Salame na 7,5 lat pozbawienia wolności. Wyrok ten był wynikiem przyznania się oskarżonego do postawionych mu zarzutów spisku mającego na celu prowadzenie nielicencjonowanej firmy zajmującej się przekazem pieniędzy oraz udziału w oszustwach finansowych związanych z kampaniami wyborczymi.

W 2023 r., podczas procesu sądowego, Ryan Salame przyznał się do stawianych mu zarzutów. W trakcie rozprawy, adwokat Stanów Zjednoczonych – Damian Williams – zaznaczył, że oskarżony uczestniczył w nielegalnych działaniach mających na celu wsparcie interesów FTX i Alameda Research. Obejmowały one bezprawną kampanię wywierania wpływu politycznego oraz nielicencjonowaną działalność w zakresie przekazu pieniędzy, co pozwoliło FTX na szybki rozwój i działanie poza prawem.

Oszukańcze działania i ich skutki

Damian Williams podkreślił, że udział Ryana Salame’a w poważnych przestępstwach federalnych podważył zaufanie społeczne do amerykańskich wyborów oraz integralność systemu finansowego.

Oskarżony zgłosił oszukańcze działania, jakich dopuszczał się FTX Komisji Papierów Wartościowych Bahamów 9 listopada 2022 roku. Stało się to zaledwie dwa dni przed ustąpieniem Sama Bankmana-Frieda z funkcji dyrektora generalnego i złożeniem przez firmę wniosku o upadłość. SBF został później poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych z Bahamów i skazany na 25 lat więzienia za siedem przestępstw. 

Ryan Salame był drugą po Samie Bankmanie-Friedzie osobą związaną z FTX i Alameda Research, która trafiła za kratki. Inni oskarżeni, w tym była dyrektor generalna Alameda Research – Caroline Ellison, były dyrektor techniczny FTX – Nishad Singh oraz współzałożyciel FTX – Gary Wang, przyznali się do zarzutów i złożyli zeznania w procesie karnym Bankmana-Frieda. 

Zgodnie z umową z prokuratorami, Ryan Salame będzie musiał zapłacić około 6 milionów dolarów kary rządowi USA oraz 6 milionów dolarów dłużnikom FTX, a także oddać dwie nieruchomości i firmę.

FTXreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.