Kolejne kłopoty znanej giełdy kryptowalut. Ktoś się pod nią podszywa próbując oszukać inwestorów | Wiadomości | CrypS.

Kolejne kłopoty znanej giełdy kryptowalut. Ktoś się pod nią podszywa próbując oszukać inwestorów

Jacek Walewski

Hongkoński regulator rynku finansowego zidentyfikował aż osiem stron internetowych powiązanych ze scamem podszywającym się pod znaną giełdę kryptowalut, MEXC.


  • Regulator rynku finansowego w Hongkongu ostrzega przed nowym scamem, który jest związany z giełdą MEXC,
  • Oszuści podszywają się pod giełdę kryptowalut.

Hongkong SFC ostrzega przed scamem, który dot. MEXC

Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych w Hongkongu (SFC) wraz z lokalną policją wydała ostrzeżenie dotyczące scamu, który podszywa się pod giełdę kryptowalut MEXC.

SFC podała w komunikacie, że współpracuje z policją w ramach wspólnej operacji, której celem jest monitorowanie i ściganie dostawców usług handlu wirtualnymi aktywami (VATP), którzy prowadzą swoją działalność w nielegalny sposób.

Organ regulacyjny odkrył scam, który udaje MEXC i oszukuje inwestorów poprzez zachęcanie ich do zdeponowania na ich fałszywej platformie swoich środków, które mają zostać przeznaczone na inwestycje.

Nieostrożne osoby już to zrobiły i szybko przekonały się, że nie mogą odzyskać swojego kapitału. Nie mówiąc już o jakimkolwiek zysku. Klientów pseudoMEXC pozyskuje „na grupach czatowych”.

Następnie ofiary proszono o wpłatę środków na wyznaczone rachunki bankowe w celach inwestycyjnych, ale potem zgłosiły one trudności z wypłatą środków

– dodano.

SFC zidentyfikowała aż osiem stron internetowych, które mogą należeć do tej właśnie grupy oszustów, która wykorzystuje nazwę znanej giełdy. Wszystkie witryny zawierają w swoich nazwach domen słowo MEXC, np. „mexczx.icu” i „mexczx.co”.

Opinia publiczna powinna wystrzegać się stron internetowych o podobnych nazwach domen

– czytamy w oświadczeniu.

Lista licencjonowanych giełd

W tej sprawie pomocna może być lista licencjonowanych podmiotów. We wrześniu 2023 r. SFC oświadczyła, że opublikuje rejestr takich w pełni legalnych firm.

Sprawa jest jednak o tyle skomplikowana, że sama legalność MEXC stoi pod znakiem zapytania. Firma rzekomo zamroziła pod koniec 2023 r. konta kilku traderów i przejęła ich środki. Giełda twierdzi, że była to odpowiedź na „nienormalne działania handlowe” najbardziej zainteresowanych.

Trader o nicku Vida twierdzi, że stracił w ten sposób aż 92 000 USDT (czyli 92 000 USD). Szerzej o sprawie pisaliśmy na początku tego roku.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.