Kazachstan planuje wyemitować swoje CBDC | Wiadomości | CrypS.

Kazachstan planuje wyemitować swoje CBDC

Konrad Juszczyk
Kazachstan Regulacje prawne

Przełomowa decyzja Kazachstanu zaskoczyła dużą część świata. Kraj zapowiada podwojenie inwestycji na rynku wydobycia walut cyfrowych oraz planuje wypuszczenie swojego CBDC.

Blockchainowa rewolucja rozpoczęta

Narodowy Bank Kazachstanu poinformował o rozważaniu możliwość wprowadzenia waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Na tym etapie specjaliści opracowują raport z różnymi scenariuszami wydania cyfrowej waluty banku centralnego w Kazachstanie. Ma ona zostać zaprezentowana dopiero w drugiej połowie 2021 roku. Po omówieniu dokumentów Bank Centralny Kazachstanu będzie gotowy do uruchomienia pilotażowego projektu stopniowego wdrażania CBDC.

Kazachstan potrzebuje cyfrowych walut, aby walczyć z korupcją. Pełna przejrzystość w zakresie transakcji środków jest bardzo istotna do walki z korupcją, twierdzi Alik Shpekbayev, szef służb antykorupcyjnych kraju.

W czerwcu Prezydent Kazachstanu podpisał projekt ustawy o zmianach i uzupełnieniach niektórych aktów prawnych Republiki Kazachstanu w sprawie regulacji technologii cyfrowych. Zgodnie z nią aktywa cyfrowe są uznawane za własność jak pieniądze fiducjarne (fiat).

Wcześniejsze działania kraju

Kazachstan w 2019 roku wprowadził przepisy dotyczące kopania kryptowalut. Powodowały one zwolnienie z podatku pod warunkiem, że cyfrowa waluta nie została zamieniona na fiat. Ustawa mówiła również o tym, że jeśli kazachskie firmy górnicze wykorzystywały swój sprzęt do świadczenia usług wydobycia krypto na rzecz innych, podlegały opodatkowaniu podobnemu do opodatkowania centrów danych.

Lokalne przepisy jednak nadal nie zezwalają na kopanie kryptowalut niezabezpieczonych innymi aktywami jak Bitcoin (BTC). Ekspansja kraju w branży krypto być może w najbliższych latach zmieni ten stan rzeczy.

Kazachstan
reklama
reklama